Filmski centar Sarajevo, u sklopu svoje akcije „Sačuvaj filmsko blago BiH“, pokrenuo je svoj zvanični You Tube kanal na kojem će u narednom periodu objaviti preko 700 naslova iz prošlosti bosansko-hercegovačke kinematografije. Kao što je poznato Filmski centar Sarajevo je pravni nasljednik nekadašnjih filmskih kuća „Bosna film“, „Studio film“ i „Sutjeska film“ i vlasnik najvećeg dijela arhiva i prava bosansko-hercegovačke kinematografije. U našem katalogu se nalazi oko 80 dugometražnih i i i i preko 600 naslova u kratkim igranim i dokumentarnim formama. Tu je i hiljade metara drugih filmskih materijala koji svjedoče o povijesti BiH u periodu 1945-1992.
Fimski centar će u narednom periodu redovno objavljivati naslove iz tog kataloga, a izbor za ovu sedmicu je sljedeći:
BRAK RADNIKA: Kultni kratki igrani film Miroslava Ćire Mandića iz 1985. godine posvećen životu radnika u bosanskoj provinciji. U filmu su igrali Jasmina Hodžić i Saša Zurovac. Film je osvojio je Grand Prix Zlatni zmaj na međunarodnom festivalu u Krakovu. Produkcija: Sutjeska film (1985).
IME ČOVJEKA: Nagrađivani dokumentarni film Bakira Tanovića iz 1969. Film govori o podjeli sofre za kojom je jelo 86 članova velike porodice zbog zavađenih snahi a potom i amidža. Nakon podjele umjesto jednog, bude upaljena vatra na nekoliko ognjišta. Bakir Tanović je bio diplomirani profesor nacionalne historije,a cijeli radni vijek posvetio je razvoju bosanskohercegovačke kinematografije. Direktor fotgrafije u filmu je bio danas poznati Mustafa Mustafić. Produkcija: Sutjeska film.
IPAK – JEDAN GRAD: Angažirani i danas aktuelni dokumentarni film Žike Ristića iz 1966. godine o podjeli koju je napravila Sava između Bosanskog i Slavonskog broda. Tekst za film je pisao legendarni bosansko-hercegovački novinar Tihomir Lešić. Film je antolgijski primjer dokumentarnog „crnog talasa“ nekadašnje kinematografije. Produkcija: Sutjeska film.
IZA PERONA: Dokumentarni film jednog od pionira bosansko-hercegovačke kinematografije Gojka Šipovca iz 1956. Film govori o naporima tadašnjeg socijalističkog društva u izgradnji željeznica koje su povezale BiH. Produkcija: Bosna film.
SREŠĆEMO SE VEČERAS: Crno-bijela filmska komedija snimljena 1962. godine u režiji slovenačkog reditelja na privremnom radu u BiH Františeka Čapa. Protagonist je mladi student muzike koji dolazi u hotel gdje ga zamijene za poznatog dirigenta, a što izaziva cijeli niz komičnih nesporazuma. U filmu su velika velika imena tadašnje YU kinematografije: Mija Aleksić, Boris Buzančić, Janez Čuk, Anton Nalis, Metka Ocvirk, Viktor Starčić, dok su u filmu pjevali: Nada Knežević, Gabi Novak, Beti Jurković, Marijana Deržaj, Marko Novosel, Majda Stepe i Zdenka Vučković. Producija: Bosna film.
Filmovi nisu digitalizirani, te su dio kataloga JP Filmski centar Sarajevo koji je planiran biti obuhvaćen akcijom „Sačuvaj filmsko blago BiH“ sa ciljem restauriranja i potpune digitalizacije.
Gledaj filmsko blago BiH na zvaničnom You Tube kanalu Filmskog centra Sarajevo i podrži našu akciju. Za sve informacije, kao i priedlogom za suradnju o ovome projektu, možete pisati na mail: [email protected].
(Filmski centar Sarajevo/DEPO Portal)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook