Sarajevo, Tuzla i Lukavac su danas među najzagađenijim gradovima Evrope, a smrtnost od zagađenosti u BiH je 2.000 odsto veća u odnosu na SAD.
Indeks kvaliteta vazduha na području Ilidže jutros iznosi 167, a prema centru grada zagađenje je manje, ali i dalje iznad dozvoljenog.
Indeks kvaliteta vazduha na Otoci iznosi 59, a u centru grada 63.
Opasno zagađenje jutros je zabilježeno i u Tuzli, gdje indeks kvaliteta vazduha iznosi 214.
Najzagađeniji vazduh je u Lukavcu s indeksom kvaliteta od 223.
Indeks kvaliteta vazduha u Zenici jutros iznosi 88, dok u ostalim bh. gradovima ne prelazi dozvoljene vrijednosti.
Prema mjerenjima AQICN-a, zagađeniji vazduh nego u bh. gradovima jutros je zabilježen jedino u Bitolju, u Makedoniji.
Prema izveštajima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Bosna i Hercegovina je prošle godine djelila peto mjesto s Ermenijom po zagađenosti vazduha.
Zbog zagađenja vazduha 2012. u BiH je zabilježen 231 smrtni slučaj na 100.000 umrlih, dok je u Sjedinjenim Američkim Državama 12,1, što implicira da je u BiH u odnosu na SAD smrtnost veća za 2.000 odsto.
Najčistiji vazduh udišu Šveđani 0,4.
Za srijedu je najavljeno paljenje narandžastog meteoalarma zbog očekivanja da će veći dio BiH pogoditi jak vjetar, jačine i do 80 kilometara na sat, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Kako stoji u upozorenju, meteoalarm će biti na snazi od 12 sati 27. decembra, pa do 6 sati 28. decembra, a odnosi se na veći dio BiH, osim sjeveroistoka i sjevera.
Najavljeno je da će ove dijelove BiH zahvatiti jaki i olujni udari vjetra, mjestimično sa snagom od 55 do 80 kilometara na sat.
(Nezavisne, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/az)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook