Američki Savjet za međunarodne odnose (Council Foreign Relations) izdvojio je u svom godišnjem izvještaju "Preventivni prioriteti" 30 žarišta, koja, po njihovoj procjeni, mogu da prerastu u velike ratove u 2018. godini, a Balkan se u tom dokumentu pominje kao "niskoprioritetna prijetnja".
Iako u posljednjoj, najmanje prijetećoj grupi, Balkan se prvi put ove godine pojavio u izvještaju.
Kako se navodi, u grupu "niskoprioritetnih prijetnji" spadaju opasnosti uzrokovane mogućim političkim nemirima i ekstremističkim nasiljem u regionu, čija je nestabilnost, kako se navodi, ranije "više puta potresla cijeli svijet".
Podaci u izvještaju dobijeni su na osnovu istraživanja Centra za preventivne akcije američkog Savjeta za međunarodne odnose, a radili su ga stručnjaci za spoljnu politiku.
U izvještaju, potencijalne opasnosti podjeljene su u tri kategorije.
U kategoriji najvećeg prioriteta nalazi se osam mogućih sukoba i kriza, prije svega vojni sukob SAD sa Sjevernom Korejom i susjedima, jer opasnost od nuklearnog sukoba sve više raste, a predsjednici SAD i Sjeverene Koreje Donald Tramp i Kim Džong Un su veoma nepredvidljivi i sve više provciraju jedan drugog.
U toj grupi nalazi se i mogući oružani sukob SAD i Irana, sajber napadi na infrastrukturu i mreže u SAD, kao i namjeran ili nenamjeran vojni sukob Rusije i članica NATO.
Takođe, u grupi visokoprioritetnih prijetnji su i oružani sukob u Južnom Kineskom moru, teroristički napadi na SAD ili nekog njenog saveznika budući da islamisti ne prestaju sa prijetnjama napadima, eskalacija sukoba u Siriji, novi sukobi u Avganistanu.
U drugoj kategoriji nalaze se opasnosti čije bi posljedice bile manje od konflikata prvog nivoa.
Kako se navodi, u ovoj grupi se nalaze mogući sukob Japana i Kine oko Senkaku / Diaoju ostrva, politička nestabilnost u Venecueli, pogoršanje humanitarne katastrofe u Jemenu, sukobi u Mjanmaru, porast nasilja povezanog sa organizovanim kriminalom u Meksiku, sukobi u Ukrajini između ukrajinskih i proruskih snaga, intenziviranje nasilja između Kurda i vladinih snaga u Iraku i Turskoj.
Takođe u ovu grupu spadaju i sukob Pakistana i Indije zbog Kašmira, sukobi između Izraela i Hezbolaha, kao i povećane tenzije između Izraelaca i Palestinaca.
U trećoj kategoriji potencijalnih opasnosti nalaze se uglavnom afričke države u kojima su najveće opasnosti od terorističkih napada Boko harama i drugih islamista i političkih previranja.
(Nezavisne, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/az)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook