PROPUST KOJI JE NEMOGUĆE OTKRITI

Šok u komšiluku: Žena inficirana virusom HIV nakon transfuzije krvi, dobrovoljni davaoc zatajio podatke...

Hronika11.12.17, 19:47h

Šok u komšiluku: Žena inficirana virusom HIV nakon transfuzije krvi, dobrovoljni davaoc zatajio podatke...
I u obaveznom skrining testiranju markera transfuzijom prenosivih infekcija njegova krv je imala nereaktivan rezultat, te je "kao takav i upotrijebljen za transfuzijsko liječenje pacijenata"

 


Jedna žena iz Južnobačkog okruga nakon transfuzije krvi zaražena je virusom HIV, saznaje "Blic". Ovakav slučaj nije zabilježen od 1985. godine kada se ovaj opaki virus prvi put i pojavio u Vojvodini!


Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine dr Vladimir Petrović za "Blic" objašnjava da je riječ o pacijentkinji koja je u sklopu liječenja osnovne bolesti primila krv dugogodišnjeg dobrovoljnog davaoca, koji prilikom dolaska na davanje krvi nije predao informacije koje bi ga privremeno ili trajno isključile iz davanja krvi. 


Kako je objasnio, i u obaveznom skrining testiranju markera transfuzijom prenosivih infekcija njegova krv je imala nereaktivan rezultat, te je "kao takav i upotrijebljen za transfuzijsko liječenje pacijenata".


Na pitanje kako je moglo doći do ovakvog propusta, dr Petrović odgovara da propusta u zdravstvenoj službi nije bilo "što je utvrđeno nakon sprovedenog epidemiološkog istraživanja" ovog događaja.


- Tako nešto je, nažalost, moguće da se dogodi i danas, uprkos rigoroznim testiranjima svake uzete doze krvi zbog takozvanog "perioda prozora". To je period od trenutka inficiranja osobe (u konkretnom slučaju dobrovoljnog davaoca krvi) do momenta mogućnosti utvrđivanja te infekcije. Naime, ne postoji ni kod nas ni u svijetu takav test koji će u ovom periodu laboratorijski otkriti infekciju – objašnjava dr Petrović za "Blic".


On dodaje da ako dobrovoljni davalac krvi prilikom popunjavanja upitnika (koji se popunjava prije svakog davanja krvi) ne navede da je u posljednje vrijeme imao neku rizičnu situaciju tokom koje se mogao inficirati (rizičan polni odnos, tetovaže, korišćenje narkotika intravenski...), kao što u konkretnom slučaju nije bilo navedeno, i ukoliko se serološkim testiranjem uzorka njegove krvi ne utvrde nepravilnosti, krv se obrađuje i po potrebi izdaje za liječenje.


- Dešava se rijetko, kako kod nas tako i u svijetu, da dobrovoljni davalac krvi ili ne prepozna rizike u svom ponašanju ili da ih minimalizuje i ignoriše, pa se odluči da da krv, upravo u tom vremenskom periodu - neposredno nakon neke rizične situacije kada je u "periodu prozora" i laboratorijskim ispitivanjima infekcija se ne može utrvditi – tvrdi dr Petrović.


On nije želio da otkrije ime zdravstvene institucije u kojoj je ona inficirana zato što su, kako je rekao, te informacije povjerljive u odnosu ljekar – pacijent.

 

(Blic/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook