nakon usvajanja zakona o visokom obrazovanju

Konaković: Sada će biti potpuno jasno kako se Univerzitet finansira, šta se iz tog novca plaća i gdje ga nedostaje

Front31.07.17, 20:14h

Konaković: Sada će biti potpuno jasno kako se Univerzitet finansira, šta se iz tog novca plaća i gdje ga nedostaje
Potcrtao je da proces trezorskog poslovanja od naredne godine ide u integraciju, a "od 2019. godine bit ćemo u prilici da budžetiramo i pratimo rashode na Univerzitetu"

 

Osmog dana od objave u Službenim novinama Kantona Sarajevo na snagu će stupiti novi Zakon o visokom obrazovanju, koji uvodi trezorsko poslovanje na Univerzitetu u Sarajevu od 2019. godine.

 

- Vlada Kantona Sarajevo dobit će u naslijeđe dugovanja Farmaceutskog fakulteta i nekih drugih koji imaju administrativne i finansijske probleme. Morat ćemo predložit model njihovog finansiranja odnosno sufinansiranja. S druge strane, znamo da pojedini fakulteti imaju velike prihode i na računima čuvaju novac. Taj novac će nam biti dostupan da se možda dio tih dugova plati, a ostatak ćemo morati iz budžeta - kazao je Feni premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković nakon usvajanja zakona na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo.

 

Potcrtao je da proces trezorskog poslovanja od naredne godine ide u integraciju, a "od 2019. godine bit ćemo u prilici da budžetiramo i pratimo rashode na Univerzitetu". 

 

Novi zakon je, kako je rečeno, potreban jer su fakulteti do sada svoje finansijske izvještaje dostavljali Ministarstvu finansija, ali nije bilo kontrole da li su tačni. Također, navedeno je da je bilo teško pratiti gdje odlazi novac koji fakulteti sami zarađuju, poput onog od članarina. Na taj način, konstatovano je, nema podataka o količni novca koji fakulteti sami zarade, a ni propisi koji regulišu način utroška tih sredstava.

 

- Sada će biti potpuno jasno na koji način se Univerzitet finansira i šta se iz tog novca plaća odnosno gdje novca nedostaje. To može značiti u budućnosti obavezu Vlade da eventualno osim sadašnjih 66,5 miliona KM iz budžeta izdvaja više novca za Univerzitet u Sarajevu - rekao je Konaković.

 

Dodao je da će prvi put Sindikat visokog obrazovanja imati pravo da bude reprezentativan i da razgovara s Vladom. 

 

Mišljenja je da će novi Zakon doprinjeti da se urede plate na Univerzitetu da ne bude razlika u dekanskim platama i platama asistenata kao što danas postoji.

 

Naglasio je da je pozitivno u Zakonu što će svi studenti jedan semestar provesti na praksi, a profesori sa fakulteta u Sarajevu morat će tražiti dozvolu od organizacione jedinice ukoliko žele predavati na drugim fakultetima.

 

- Postojat će i evaluacija profesora, te će studenti ocjenjivati profesore i na taj način će se znati koji profesor je najkvalitetniji i najbolji - poručio je Konaković, dodajući da primjenom Zakona o visokom obrazovanju asistenti neće moći ocjenjivati studente.

 

(FENA/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook