Safet Pjanić, direktor firme "Fortuna", Muhamed Hadžić, stečajni upravnik ove firme, kao i još nekoliko osoba, među kojima su dva člana Uprave i dva uposlenika "Fortune", te osnivač firme "Fortunatto" uhapšeni su danas ujutru u Gračanici- pišu Nezavisne.
Potvrdio je to portparol tuzlanskog Tužilaštva Admira Arnautović, navodeći da je među uhapšenima i Bakir Pjanić, Safetov sin, a kako saznajemo, on je direktor firme "Fortunatti".
Pripadnici MUP-a TK su izvršili pretrese na većem broju lokacija u Gračanici u firmi "Fortuna" i paralelnim firmama "Fortex", "Fortob" i "Fortunatto".
Pretresi su izvršeni u objektima određenih fizičkih i pravnih lica povezanih s ovim firmama, te u kućama i drugim privatnim objektima nekoliko osumnjičenih osoba po nalogu Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona i po naredbi Kantonalnog suda. Izuzeta je određena materijalna dokumentacija.
Pjanić i drugi uhapšeni osumnjičeni su za veći broj krivičnih djela počinjenih od početka 2009. do 2017. godine na području Gračanice i Tuzlanskog kantona. Osumnjičeni su da su kao članovi grupe koju je organizovao direktor "Fortune" Safet Pjanić počinili organizovani kriminal, zloupotrebu službenog položaja i ovlašćenja, zloupotrebu ovlasti u privrednom poslovanju, nesavjestan rad u službi i krivotvorenje službene isprave. Kako saznajemo, prema Pjanićevom planu, osnivali su paralelna i vezana privredna društva s istom djelatnošću proizvodnje obuće kao i "Fortuna".
U tim firmama su, kako saznajemo, iskorištavali sve potencijale i poslovne veze "Fortune" i na taj način osnovanim firmama, sebi i drugima pribavili višemilionsku protivpravnu imovinsku korist, a "Fortuni" pričinili višemilionsku štetu. Oni su osumnjičeni da su preuzimali poslovne aktivnosti "Fortune" tako što su zaključivali ugovore o poslovnoj saradnji sa svim ranijim inostranim kupcima firme, iznajmljivali od "Fortune" poslovne i proizvodne potencijale po nerealnim i neopravdano niskim naknadama, plaćajući samo minimalne troškove korištenja prostora i opreme.
Zajedničke komunalne i troškove električne energije u velikim iznosima su, kako se sumnja, prebacivali na "Fortunu", te iznajmljivali mašine "Fortune" i drugim firmama. Na taj način su ovim firmama ostvarivali veći protivpravni ekstraprofit, nastajali su stalni gubici u poslovanju "Fortune", a kao posljedica je došlo do pokretanja stečaja u "Fortuni". Nakon protesta nezadovoljnih radnika "Fortune" iz novembra 2016. godine i medijskih izvještavanja o tome, Kantonalno tužilaštvo Tuzla otvorilo je predmet i u saradnji sa pripadnicima MUP-a TK provedene su obimne provjere i istražne radnje. Pripadnici MUP-a TK će obaviti kriminalističku obradu i Tužilaštvu dostaviti izvještaj o počinjenom krivičnom djelu.
Najvjerovatnije će nekoliko osumnjičenih odmah biti predato u nadležnost Tužilaštva na dalje postupanje. Inače, gračanička firma "Fortuna" nekada je upošljavala 1.000 radnika, od kojih je dobar dio vremenom raspoređen u firme "Fortex", "Fortunato" i "Fortob", odnosno u firme kojima je "Fortuna" izdavala prostor. Otvaranjem stečaja "Fortune" tu je 215 radnika zatečeno u radnom odnosu. Dio njih je prešao u pomenute firme, a dio ostao na ulici bez zarađenih plata i 19 godina neuplaćenog radnog staža. Radnici su dugo upozoravali na kriminal koji se dešava u fabrici i pozivali nadležne da otvore istragu.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook