Ko god je pretraživao internet kako bi provjerio treba li biti zabrinut zbog nekog simptoma zna kakav je osjećaj naletjeti na zastrašujuću - i vjerojatno pogrešnu - dijagnozu. To je scenarij koji Buoy želi izbjeći.
Iza aplikacije za iPhone Buoy, koja koristi umjetnu inteligenciju kako bi simulirala razgovor s liječnikom, stoji tim stvarnh liječnika s Medicinske škole Harvard.
Postavljanjem niza pitanja i odbacivanjem mogućnosti temeljem zaprimljenih odgovora Buoy bi trebao moći ponuditi precizniju dijagnozu nego što je to moguće utipkavanjem simptoma u Googleovu tražilicu. I nikad vam neće reći kako imate rak.
Izvršni direktor Andrew Le na razvoju Bouya, koji je premijeru imao u martu ove godine, radi od 2014. godine. Kako tvrdi, tijekom testa na 500 pacijenata u bolničkoj čekaonici aplikacija je ponudila istu dijagnozu kao i stvarni liječnik u 90 posto slučajeva.
Buoy je besplatan. Funkcionira slično kao brbljanje SMS-ovima.
Kad otvorite korisnički račun moći ćete pokrenuti razgovor. Prvo će vas pitati trebate li savjet za sebe ili za nekog drugog. Kako ćete unositi više podataka i informacija, tako će se izbor mogućih opcija među 1.700 bolesti - koliko ih Buoy ima u katalogu - sužavati.
Ponudit će vam i više mogućih odgovora pri unosu simptoma kako bi ih lakše opisali te prikazati koliko ste daleko odmakli u dijagnosticiranju.
Nakon otprilike 20 pitanja Buoy će iznijeti nekoliko mogućih opcija koje mogu objasniti simptome. Potom će vam predložiti kako možete ublažiti simptome, ali i savjetovati posjet liječniku radi određivanja terapije.
Aplikacija jasno naznačuje kako ne postavlja dijagnozu, već pomaže u donošenju što preciznije procjene što je uzrok vaših tegoba.
Buoy je zasad dostupan samo za iOS. Aplikaciju možete besplatno preuzeti u App Storeu.
(Tportal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook