Kuhar Marko Orelj zaustavio je muzičare kada su gostima iz Njemačke počeli da sviraju čuvenu pjesmu, koja je doživjela veliku popularnost tokom Drugog svjetskog rata i postala jedan od simbola nacističke okupacije Beograda 1941. godine.
"Dok sam pripremao hranu, čuo sam iz restoranskog djela kako odjekuju taktovi pjesme koju su na usnama imali fašistički vojnici kada su počinili najveće zločine u istoriji čovječanstva", rekao je Orelj za "Novosti".
"Lili Marlen" je bila najpoznatija numera emitovana na okupiranom Radio Beogradu, uvijek u isto vreme u 21:55h. Bila je omiljena pjesma njemačkih trupa, ali i važan simbol za savezničke vojnike.
Iako je pjesma ljubavna, ona je simbol rata, a u Srbiji je gotovo isključivo povezivana s njemačkom okupacijom i zločinima nacista.
Kako kaže Orelj, zatim je izašao iz kuhinje i rekao muzičarima da odlože instrumente i pozvao menadžera restorana.
"On se samo smijao na ono što sam rekao. Pitao sam ga da li je normalno da se ovakve pjesme sviraju usred Beograda, na šta mi je on odgovorio da mogu da idem kući", rekao je Orelj.
Kuhar dodaje da smo "došli u situaciju da u svojoj zemlji, pred svakim ko dođe iz inostranstva ponizno pognemo glavu".
Menadžer restorana je za Novosti potvrdio da je rekao Orelju da ide kući "jer je na posao primljen da bude kuhar, a ne muzički urednik". Takođe, rekao je da je Orelj počeo glasno da viče da ta pjesma ne sme da se svira.
"Lili Marlen" je u Njemačkoj bila popularna u izvođenju Lale Andersen, dok je englesku verziju pjevala legendarna Marlen Ditrih. Pesma ima i važno mjesto u srpskoj pop kulturi, a možda je najpoznatija scena iz filma "Balkan ekspres" sa Tomom Zdravkovićem.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook