TAJNI SNIMCI MLADIĆEVIH RAZGOVORA

Milošević sarađivao sa Tribunalom u Hagu od 1996.

Arhiva01.09.10, 08:04h

Telefonski razgovori koje je haški optuženik Ratko Mladić tajno snimao pokazuju da je Slobodan Milošević intenzivno sarađivao sa Haškim sudom 1996. godine.Miloševićevu saradnju sa sudom potvrđuje i jedan razgovor s početka 1996, koji je Mladić, tada već optužen za ratne zločine, vodio sa Momirom Bulatovićem,

slobodan milosevic fles

tada predsjednikom Crne Gore. Bulatović u tom razgovoru prenosi Miloševićev zahtjev Mladiću da u Hag pošalje svog pomoćnika generala Zdravka Tolimira da svjedoči.

- Generale, to je neophodno, predsjednik Milošević to očekuje. Milutinović je bio na razgovorima sa Kasezeom. Dobijena su jaka uvjeravanja da na njih niko ne može politički da utiče... - govorio je predsjednik Crne Gore komandantu vojske Republike Srpske. Međutim, Mladić se nije slagao sa time da u Hag pošalje Tolimira, koji je uhapšen 31. maja 2007.

Milan Milutinović je u vrijeme kad se razgovor vodio bio ministar spoljnih poslova, a Antonio Kaseze prvi predsjednik Haškog suda.

Iz istog perioda datira snimljeni telefonski razgovor između Mladića i Momčila Perišića, komandanta Vojske Jugoslavije, koji ilustruje probleme u odnosima vojnog komandanta bosanskih Srba sa Miloševićem. Naime, u tom razgovoru, uz mnogo psovki, Perišić nagovara Mladića da posjeti Miloševića, međutim on to odbija, navodeći da je bolestan. Zanimljivo je da je najviše psovki koje su izgovorili komandanti dvije vojske bilo upućeno bogu. Mladić je uspio da u jednoj kratkoj rečenici čak dva puta opsuje boga.

Kasete i kompakt diskovi sa telefonskim razgovorima za koje se vjeruje da ih je Mladić tajno snimao zaplijenjeni su u kući njegovog sina Darka u februaru ove godine.

- Mladić je snimio više od 40 sati telefonskih razgovora, među kojima su oni sa Miloševićem, Radovanom Karadžićem, Jovicom Stanišićem, Dobricom Ćosićem, Momirom Bulatovićem i drugima. Oni su dragocjen materijal i pronađeni su zahvaljujući dojavi.

Sve je više dokaza da je Milošević sarađivao sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, koji je osnovao Savet bezbjednosti UN rezolucijom 827 25. maja 1993. Milošević je u procesu pokrenutom protiv njega u Hagu pokušao da ospori legitimitet ovog suda.

Jedan od dokaza njegove saradnje sa Hagom jeste i hapšenje Dražena Erdemovića u Srbiji 2. marta 1996. On je odmah priznao da je bio u streljačkom vodu u Srebrenici i za to je kasnije osuđen. Pretpostavlja se da je uz odobrenje Miloševića krajem septembra 1998. bosanski Srbin Stevan Todorović uhapšen i izručen Hagu.

Čak i nakon što je optužen i sam Milošević, a za vreme njegove vladavine, bilo je hapšenja u Srbiji po haškim optužnicama. Tako je 21. aprila 2000. uhapšen još jedan optuženik iz RS Dragan Nikolić Jenki. Inače, Haško tužilaštvo je Mladića optužilo 24. jula 1995, a Miloševića maja 1999. Protiv Mladića je optužnica mijenjana i sada se tereti za genocid u Srebrenici, opsadu i granatiranje Sarajeva. Milošević je bio optužen za zločinački poduhvat i za ratne zločine u Hrvatskoj, BiH, kao i u Kosovu i Metohiji.
 
Otkriven tajni stan haškog bjegunca

Prije dvije nedjelje istražni organi u Srbiji su na jednoj lokaciji pronašli stan za koji vjeruju da ga je doskora koristio jedan od dvojice haških bjegunaca - Ratko Mladić ili Goran Hadžić.

Bulatović: Insistirali smo na saradnji sa Hagom

Momir Bulatović, bivši predsjednik Crne Gore, potvrdio je za “Blic” da je više puta tokom 1996. razgovarao sa Ratkom Mladićem.

- Tada smo svi sarađivali sa Haškim tribunalom. Haški tribunal bio je prema potpisanom sporazumu u Dejtonu okrenut samo prema stranama rata u BiH. Svi smo bili zgroženi zločinima u tom ratu. Razgovarao sam mnogo puta sa Mladićem, ali se ne sjećam pojedinosti. Milošević i ja smo insistirali na tome da se sarađuje sa Haškim sudom - rekao je Bulatović Blic/DEPO/a.k.


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook