Historija je zapisala: svi odgovorni za četverogodišnje maltretiranje Sarajeva i njegovih stanovnika bili su dio tkiva tog istog grada u nekom drugom i boljem vremenu. Neki su u ovom gradu rođeni, neki su se u njega doselili u djetinjstvu, a neki su nakon završetka službe bivšoj domovini namjeravali u njemu trajno da se nastane. Danas nisu tu: većina ih je prošla kroz haaške sudnice odrobijavši potom višegodišnje kazne. Neki su još uvijek tamo, neki su oslobođeni optužbi, a dio njih pravdu nije doživio, piše N1.
Nikola Koljević je tako izvršio samoubistvo u svom paljanskom domu 1997. godine. Čuveni sarajevski šekspirolog i ugledni profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu bio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine u predvečerje rata. Za ratnih godina obavljao je dužnost potpredsjednika Republike Srpske. Nikad nisu prekinute teorije zavjere vezane za njegovu misterioznu smrt. Premda je službeno izvršio samoubistvo, nagađa se da je posrijedi ipak bio fakatalni sukob s tadašnjim političkim vrhom entiteta Republika Srpska.
Koljević je, inače, do aprila 1992. godine živio u Sarajevu. Nije poznato šta se nakon rata desilo s njegovom imovinom u ovom gradu. Po rođenju Banjalučanin, on je kao visokoobrazovani kadar, u skladu s tadašnjim zakonima i običajima, na korištenje dobio stan u gradu u kojem je proveo dobar dio života. U ovaj grad se nakon aprila prve ratne godine nikada nije vraćao.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj do devedesetih je živio u sarajevskom naselju Grbavica, u ulici Rave Jankovića koja donosi ime Behdžeta Mutevelića. U blizini Shopping centra i stadiona Fudbalskog kluba Željezničar, Šešeljeva porodica posjedovala je dvosoban stan.
Taj stan danas nije u njihovom vlasništvu iako je, kako je za N1 rekao Šešelj, imao pravo da traži povrat imovine koju je kao radnik Željeznice dobio njegov otac.
''Nisam nikad ni pokušavao vratiti taj stan, taj stan je moj pokojni otac dobio dok je radio na Željeznici. Do rata su tu živjeli majka i sestra, a u toku rata one su prešle kod mene, a poslije smo zaključili da ne bismo trebali da tražimo taj dvosoban stan veličine 54 kvadrata. Pretpostavili smo da je u njemu sada neka sirotinja i da nema smisla da ih izbacujemo. Da je to bila neka luksuzna nekretnina koje su se dočepale neke sarajevske glavešine, tjerali bismo to. Ovako smo smatrali da bi bilo grijeh tražiti to, mada su sestra i majka imale to pravo. To je bila jedina imovina koju smo imali u Sarajevu'', ispričao je Vojislav Šešelj za N1. Šešelj je, podsjećamo, nepravomoćno oslobođen optužnice pred Haaškim tribunalom. On danas živi u srbijanskoj prijestolnici Beogradu.
Bivši general Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, danas haaški optuženik, rođen je u okolini Kalinovika. Do 1992. godine dio njegove porodice živio je u sarajevskom naselju Pofalići. Premda su mediji u više navrata izvještavali o ''Mladićevoj kući u Sarajevu'', on zapravo nikada u svom vlasništvu nije imao nekretnine u ovom gradu.
Ispričao je to za N1 njegov sin Darko Mladić. On je kazao da je kuća pripadala njegovom stricu, ali da je davno u vlasništvu drugih ljudi koji su je otkupili za ''smiješne pare''.
''Mi nismo imali nikakvu imovinu u Sarajevu i nismo imali razloga da tražimo bilo kakav povrat. Moj stric je imao kuću tamo, u ostavinskom procesu nismo imali zahtjeve. Pokojni stric je imao tu kuću, ali je prodata za neke smiješne pare'', kazao je za N1 Darko Mladić, sin bivšeg prvog vojnika RS-a.
Mladići su, inače, imali kuću u sarajevskom naselju Pofalići, ulica Humska 562.
Ništa osim uspomena u Sarajevu nije ostavila ni porodica Karadžić. O stanu u centru grada nekoć su izvještavali brojni mediji. Karadžić je inače u Sarajevu proveo veći dio života. Tu je pohađao srednju školu, a potom i Medicinski fakultet. Živio je u blizini Druge gimnazije.
''Rečeno nam je da ništa ne možemo dobiti i da to ne tražimo. Ono što smo imali, ništa nismo ni iznijeli iz Sarajeva. Ostalo nam je preko 10.000 knjiga, fotografija, dokumenata. Stan na adresi Sutjeska 2 nismo uspjeli vratiti'', rekla je za N1 Sonja Karadžić-Jovičević, kćerka Radovana Karadžića, bivšeg sarajevskog psihijatra,prije koji mjesec osuđenog na 40 godina zatvora zbog ratnog zločina i genocida u Srebrenici.
O imovini Momčila Krajišnika u naselju Zabrđe kod Rajlovca nema mnogo informacija. Rodna kuća bivšeg člana Predsjedništva BiH koji je odležao svoju trinaestogodišnju zatvorsku kaznu ili stan u kojem je nekad živjela prva i jedina predsjednica Republike Srpske Biljana Plavšić, danas su daleko od očiju svojih bivših vlasnika.
Kao dijelovi života u ljepšim odlomcima biografija koje će historija pamtiti kao zločinačke.
(N1/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook