POPLAVE

Pod vodom nekoliko naselja u BiH

Arhiva21.02.10, 10:37h

Na području cijele BiH usljed naglog topljenja snijega i obilnih padavina, došlo je do izlijevanja iz korita velikog broja rijeka, što je stanovnicima ugroženih naselja opet zadalo glavobolje. Pripadnici Civilne zaštite, te Odjeljenja za spašavanje na vodi i pod vodom su na terenu i pomažu ugroženom stanovništvu. Pored stanovništva, ugroženo je i poljoprivredno zemljište, pa tako Crpne stanice pored rijeke Save odvode podzemne vode sa više od dvadeset hiljada hektara najplodnijeg zemljišta u Semberiji.

Prijedor poplave; FOTO: SRNA Na području Prijedora poplavljeno je oko 400 domaćinstava u naseljima Tukovi, Gomjenica, Raškovac i Brezičani. Načelnik opštine Marko Pavić, koji je danas obišao stanovništvo u ugroženom područjima, rekao je da je ovo treći u put u poslednja tri mjeseca da je Prijedor suočen sa poplavama.

- Mislim da je svima jasno da je lokalnoj zajednici potrebna pomoć da bi građane zaštitili od ove nevolje- naglasio je Pavić.

On je naveo da je realizacija projekta regulacije Miloševice, za koji je Vlada Republike Srpske iz Razvojnog programa obezbijedila blizu 2.000.000 KM, ovaj put zaštitila područje Vrbica koje su u vrijeme obilnijih padavina redovno plavljene.

- Ugrožena su domaćinstva u neposrednoj blizini centra grada. Ranije smo kandidovali i projekat regulacije lijeve obale Sane- naglasio je Pavić očekujući da će Direkcija za vode obezbijediti sredstva za izgradnju odbrambenog zida u Tukovima i Raškovcu.

Pavić je naglasio da samo projekat zaštite od poplava lijeve obale košta oko 12.000.000 KM, ali da to ne bi bilo definitivno rješenje, jer bi, bez zaštite desne obale, voda plavila grad, za šta bi trebalo ukupno oko 50.000.000 KM.

Prijedor poplave1; FOTO: SRNAZbog rasta vodostaja Sane i njenih pritoka, Opštinski štab Civilne zaštite sinoć je proglasio prvi stepen pripravnosti u odbrani od poplava. U pomoć ugroženom stanovništvu pritekli su pripadnici vatrogasne jedinice obučeni za spašavanje na vodi i pod vodom. Starješina prijedorske Vatrogasne jedinice Mile Međed rekao je da su imali više intervencija, a stanovništvu su dostavljali hranu i pitku vodu.

- Sinoć smo pokušali spasiti stado ovaca nomada sa Manjače koje su, nažalost, bujične vode Gomjenice i Krivaje u većem dijelu pogušile i odnijele- rekao je Međed.

On je dodao da je su presječeni putni pravci prema Bišćanima i Gomjenici, a da se voda Miloševice, koja je sinoć poplavila most u Orlovači, povukla, tako da je ponovo uspostavljen saobraćaj kroz to naselje u pravcu Trnopolja.

Načelnik Štaba Civilne zaštite Dušan Vranješ rekao je da je vodostaj Sane danas 445 centimetara i viši je za 25 centimetara od kritičnog nivoa.

 - Prema informacijama iz Sanskog Mosta, Sana je u opadanju i očekujemo da će za osam do deset sati vodostaj u Prijedoru početi da pada- dodao je Vranješ.

SEMBERIJA: POVEĆAN NIVO PODZEMNIH VODA

Vodostaj rijeke Save pored Semberije ponovo se povećao zbog naglog topljenja snijega, ali rijeka se još nije izlila, potvrđeno je Srni u bijeljinskoj "Vodoprivredi". Povećan je i nivo podzemnih voda koji je ozbiljno zaprijetio da poplavi ozime usjeve na blizu tri hiljade hektara, pa su jutros u rad ponovo uključene tri velike crpne stanice u Crnjelovu, Batkoviću i Brocu.

- Meliracioni kanali su puni vode, pa je pritisak na odbrambeni nasip veliki. Zbog toga smo jutros pustili u rad dvije pumpe koje u korito rijeke prebacuju tri hiljade litara vode u sekundi- rekao je dežurni radnik na Crpnoj stanici "Brodac" Miodrag Krstić.

Ako dotok vode iz dubine Semberije i sa obronaka Majevice bude povećan, kaže Krstić, u rad će biti puštene i preostale dvije pumpe. Zbog naglog povećanja nivoa podzemnih voda u udolinama i na nižim terenima pojavila se i površinska voda, takozvane "poljske oči". Crpne stanice pored rijeke Save odvode podzemne vode sa više od dvadeset hiljada hektara najplodnijeg zemljišta u Semberiji.

Derventa poplave; FOTO: SRNASRBAC: NAJUGROŽENIJE NASELJE MALI SITNEŠI

Riječica Ina poplavila je naselje Mali Sitneši u Srpcu i u potpunosti blokirala četiri domaćinstva, kojima pripadnici Civilne zaštite dostavljaju hranu i vodu za piće.

- Ova riječica poplavila je Vrbasku ulicu u centru Srpca, tako da vlasnici dvadesetak kuća ne mogu koristiti automobile i jedino se mogu kretati u dubokim čizmama- rekao je Srni šef Odsjeka za Civilnu zaštitu opštine Srbac Borivoje Vrsajković.

On je dodao da su poplave manjih razmjera zabilježene i u naseljima Lilić i Čukali, dok su bujične vode u Korovima i Gornjim Srđevićima napravile veliku štetu na lokalnim putevima. Mještani naselja oko donjeg toka Vrbasa strahuju od ispuštanja veće količine vode iz akumulacionog jezera Bočac, što bi sigurno dovelo do poplava većih razmjera. Rijeka Sava, takođe, nadolazi, ali je još u svom koritu.

DERVENTA: POPLAVLJENA RASKRSNICA

Rijeka Ukrina poplavila je gazelu u Derventi, zbog čega se saobraćaj sa ove frekventne raskrsnice na magistralnom putu Derventa - Banjaluka preusmjerava na druge pravce.

Poplavljeno je i oko kilometar puta koji vodi iz grada prema naselju Jasikovača i dijelu industrijske zone. U Opštinskom štabu Civilne zaštite ističu da za sada ne postoje veće opasnosti od poplava, ali da se prati rast nivoa rijeke Ukrine.

Derventa poplave1; FOTO: SRNAPRNJAVOR: SANIRAJU SE POSLJEDICE POPLAVE

Rijeka Lišnja poplavila je noćas 10 domaćinstava u Omladinskom naselju u Prnjavoru, dok je u Ulici Živojina Preradovića voda ušla u veći broj pomoćnih objekata. Načelnik štaba Civilne zaštite Prnjavor Milenko Milivojac rekao je Srni da će poplavljena domaćinstva danas posjetiti sanitarne ekipe Doma zdravlja i obaviti dezinfekciju, dodavši da se stanje polako stabilizuje. On je naveo da je zbog poplava i prohodnost putnih pravaca u pojedinim dijelovima opštine bila otežana.

- Registrovana su i dva slučaja slijetanja sa kolovoza. Na regionalnom putu Prnjavor-Srbac, u predjelu Bakule sinoć je iz vodom zarobljenog vozila spašen jedan mladić, a u toku je izvlačenje vatrogasnog vozila, koje je, takođe zbog nemogućnosti pravilne orjentacije, završilo van kolovoza- precizirao je Milivojac i dodao i da je dio putne komunikacije prema Donjim Galjipovcima oštećen, te da se u toku dana očekuje sanacija.

Prema podacima Civilne zaštite, najveći plavni talas na području opštine Prnjavor registrovan je sinoć između 20.00 i 22.00 časa, kada je u dijelu naselja Ratkovac došlo do proboja prirodne brane formirane od leda i snijega. Voda se sa svih ugroženih područja povukla noćas oko 1.00 čas. Ugrožena područja sinoć je obišao i načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš.

Bileća4HERCEGOVINA: VODA OPET PRIJETI KUĆAMA

Kiša koja posljednjih nekoliko dana neprekidno pada u Hercegovini, ponovo je od opštine Trebinje odsjekla sela Orašje i Čavaš u Popovom polju i zaprijetila plavljenju objakata koja se nalaze uz obalu Trebišnjice.

Na području opštine Bileća došlo je do prodiranja podzemnih kraških voda koje su potopile Bilećko polje, kao i farmu "Denda komerc" u kojoj je stradalo osam prasića, dok su preostale svinje na vrijeme evakuisane. Voda još nije došla do naselja Jezerine i Pužine, u kojima je prije mjesec dana u potpunosti potopljeno dvadesetak kuća, koje još nisu useljene.

Načelnik Opštinskog štaba Civilne zaštite Trebinje Mirko Ćurić potvrdio je Srni da se sa male brane Gorica trenutno ispušta 390 metara kubnih vode u sekundi, koliko se maksimalno ispuštalo kroz grad u toku posljednjeg mjeseca kada su poplavljena priobalna područja u Trebinju i dio Popovog polja.

Ćurić kaže da su u naseljima Rupe i Rastoci potpoljeni podrumski prostori desetak kuća, te da je postavljen zaštitni pojas u najugroženijim priobalnim dijelovima opštine. On je dodao da su pripadnici Vatrogasne jedinice, ekipe za spasavanje na vodi i pod vodom Hidroelektrana na Trebišnjici (HET), kao i Opštinskog štaba Civilne zaštite neprestano na terenu kako bi, u slučaju potrebe, blagovremeno reagovali.
       
Prema njegovim riječima, voda u Popovom polju je potopila put prema selima Orašje i Čavaš, tako da im se ne može prići iz pravca Trebinja.

- Ukoliko kiša bude i dalje nastavila ovakvim intezitetom da pada, ova sela će biti u potpunoj blokadi, kao i prije mjesec dana- kaže Ćurić.

Prijedor poplave2; FOTO: SRNAFBIH: POPLAVLJENO ZEMLJIŠTE, POKRENUTA KLIZIŠTA

U naselju Hendekuša kod Ilidže voda se približila kućama, ali je putna komunikacija prohodna. Ukoliko kiša i dalje bude padala na ovom području, prijeti izlijevanje rijeke Željeznice. Na području sarajevske opštine Novi Grad, Bosna se izlila od Bojnika do Rječice.

U protekla 24 časa došlo je do porasta vodotoka na području Tuzlanskog kantona, saopštiio je Federalni operativni centar civilne zaštite. Prema izvještaju dežurnog na HA Modrac, blagi pad temperatura je, u toku noći, smanjio priliv vode u odnosu na juče, ali je ispust još uvijek na maksimumu. Vodostaj na HA Modrac u 07,00 časovaiznosio je 199,90 m.n.m.

Rijeka Spreča se izlila i priobalno poplavila oko 130 hektara poljoprivrednog zemljišta u MZ Suha, Šerići, naselje Ciljuge i na jednom dijelu putne komunikacije R-469 Živinice - Dubrave - Kalesija. Ugrožena su dva stambena i jedan pomoćni objekat koji su u potpunosti okruženi vodom a nalaze se kod mosta u Ciljugama, te lokalni put Živinice -Dubrave koji vodi preko naselja Ciljuge. Vatrogasna jedinica Đurđevik je u stanju pripravnosti.

Vodostaj rijeke Spreče na mjernom mjestu Karanovac u 07,00 časova je 404 cm (kritična tačka kada se preduzimaju redovne odbrane od poplava je 300 cm). Na području općine rijeka Spreča se izlila iz svog korita i poplavila priobalno oko 90 hektara poljoprivrednog zemljišta. Nema ugroženih stambenih i drugih infrastrukturnih objekata. Na području opštine Doboj Istok Spreča se izlila iz svog korita i priobalno poplavila oko 50 hektara poljoprivrednih površina. Nema ugroženih stambenih i drugih infrastrukturnih objekata.

U opštini llidža, na području Dogloda, došlo je do plavljenja poljoprivrednog dobra i lokalne ceste, a u Osijeku, u Bratunačkoj ulici, voda je došla do prvih kuća. Putna komunikacija je prohodna.

Na lokalitetu Bojnik - Rječica (opštiina Novi Grad) rijeka Bosna se izlila iz korita. Poplavljena je jedna kuća u ulici Dobroševička br. 1, te polja i priobalno zemljište.

Vodostaj rijeke Une jutros je iznosio 108 cm (kritična tačka je 100 cm). Nema informacija o izlijevanju vodotoka iz korita.

Zbog obilnih kišnih padavina i naglog topljenja snijega, tokom proteklog dana, došlo je do značajnog povećanja vodostaja rijeka i hidroakumulacija na području Hercegovačko-neretvanskog kantona.

U protekla 24 sata nivo Jablaničkog jezera porastao je za 184 cm, rijeke Neretve za 473 cm, rijeke Bune za 51 cm i rijeke Jasenice za 3 cm. Nema informacija o eventualnom izlijevanju rijeka iz korita. Trenutno vodostaji stagniraju ili su u blagom opadanju.

Na području Zeničko-dobojskog kantona vodostaj rijeka je veoma visok sa tendencijom opadanja. Visina vodostaja rijeke Bosne na mjernom mjestu u Zenici iznosio je: 20. februara u 9.00 sati 320 cm a u 23.00 sata 360 cm, dok je 21. februara u 1.00 sat  bio 380 cm, u 7.30 sati 380 cm a u 9.30 sati 370 cm.

Podvožnjak u naselju Blatuša (opština Zenica) je pod vodom a saobraćaj se odvija otežano, dok je podvožnjak na ulazu u Zenicu zatvoren iz istog razloga. Takođe je podvožnjak u naselju Nemila pod vodom a putnička vozila mogu saobraćati pješačkom stazom. Regionalni put prema Zavidovićima (desna strana obale rijeke Bosne) je zatvoren, saobraćaj se odvija zaobilaznicom.

U naselju Gornje Moštre (opština Visoko) zbog izlijevanja rječice Zimasnice došlo je do plavljenja dvorišta oko 5-6 kuća. Voda se povukla ali je ostala bara. U ostalim opštinama nije bilo izlijevanja niti ugrožavanja ljudi i matrijalnih dobara, mada su rijeke dostigle kritične tačke izlijevanja.

U MZ Klokotnica, naselje Habibovići, na lokalitetu Lanište, općina Doboj Istok došlo je do ponovnog aktiviranja klizišta. koje trenutno onemogućava komunikaciju za vozila na lokalnom putu prema desetak stambenih objekata, saopštio je Federalni operativni centar civilne zaštite.

(BLIN/mp)

ČITAJTE DEPO!


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook