Čuveni komadant Armije RBiH Mirsad Ćatić Čuperak najavio je danas na svome zvaničnom Facebook profilu skori izlazak knjige „Tajna sobe 401“ koja će, po njegovoj najavi, otkriti dugo čuvanu tajnu o atentatu koji je '92 izvršen na Igmanu i u kojem je smrtno stradao Fadil Đozo, a sam Ćatić bio teško ranjen. Povod za najavu ove knjige bila je današnja proslava „Igman '93“ i fabrikovanje lažne historije o događajima u ovoj zoni odgovornosti tokom rata.
- Igman '92, nismo znali šta nas čeka, Igman '42, bila nam je predaleka... Borac sa Igmana stihom nije ni slutio da će danas i '92. mnogima biti predaleka. Igman je i ovog augusta 2016. godine bio stjecište nekolicine preživjelih boraca, malo rodbine i roditelja poginulih patriota i puno više onih kojima treba promocija. Nije čudno što nisam pozvan na Igman kao komandant Igmana iz 1992. godine, kada je slobodni Igman bio simbol spasa i svijetla tačka oko opkoljenog Sarajeva. Mogu to pripisati mojoj kandidaturi za načelnika općine Novo Sarajevo gdje sam suprostavljen koalicionom kandidatu (SDA i SBB), dosadašnjem načelniku općine i bojazni za moju eventualnu promociju i pobjedu, napisao je na svom FB profilu popularni i omiljeni komadant tog kraja.
Po njemu, već godinama aktuelna politika želi 'izbristati '92. godinu na Igmanu i slaviti '93. godinu, kada je politika „porazila“ tadašnji vojni vrh i pripisala sebi zasluge za zaustavljanje neprijateljske ofanzive i spas „puta života“ preko Igmana.
- Amnezija ili namjera su lice i naličje ovog uhodanog i politički motiviranog promotivnog skupa na kome su uloge statista dobili iskonske patriote. Zaborav je bolest posmatrača koju liječi sjećanje učesnika, a laž je bolest kukavica koju liječi istina boraca. Prije 24 godine je planski i mučki spriječeno oslobađanje Sarajeva. Na putu za Grebak, na našoj teritoriji, ubice su sačekale komandanta Igmana i njegove saradnike, a naredbodavci nestrpljivo očekivali njihovu smrt. Nažalost, Đozo je podlegao ranama, ja sam ranjen i izbačen iz ratnog stroja. Igman je padao a naredbodavci i ubice su oko nas. Da se ne zaboravi i ne laže, mi učesnici rata moramo pisati i pripovijedati događaje, da nam i '92. ne postane predaleka. Već sam objavio ratni dnevnik „Sjena nad Igmanom“ i tada obećao knjigu „Tajna sobe 401“, koja će uskoro ugledati svjetlo dan. U njoj ću, zbog sebe i drugih koji su stradali, javnosti ponuditi priču šta se stvarno događalo te '92. i kako je došlo do atentata koji nikada nije razjašenjen u javnosti, niti je sudski dovršen do kraja - najavio je komandant Ćatić na kraju svog posta, uz koji je objavio i naslovnu stranu svoje nove knjige.
Tragom ovoga FB posta, saznali smo da je, nakon uspješne i danas tražene knjige ratnih dnevnika “Sjena nad Igmanom“, Ćatić finalizirao obećenu knjigu o ratnim dešavnjima na jedinoj slobodnoj planini oko opkoljenog Sarajeva. Kao komandant Taktičke grupe 2, imao je zonu odgovornosti od Ilidže na istoku do Ivan Sedla na zapadu, i Trnova i Rogoja na jugu do Kiseljaka na sjeveru. Strateški važni Igman i prevoji Ivan Sedlo i Rogoj bili su stalna meta svih obavještajnih službi, političkih i vojnih moćnika i logističkih lobija.
Ćatić nas pričom vodi kroz ratni vihor i novim dokumentarnim prilozima osvjetljava ulogu tadašnjih i sadašnjih autoriteta i profiterskih klanova. Knjiga po njegovoj najavi otvara niz pitanja i dilema.
Da li je bio u pitanju unutrašnji atentat na Ćatića i Đozu ili neprijateljska diverzija? Kome je smetao komandant Igmana i TG 2 Mirsad Ćatić Čuperak? Ko je Fadil Đozo i zašto je ubijen? Ko su izvršioci atentata, a ko naredbodavci? Kakva je uloga KOS-a i Rekića? Ko je Edib Šarić? Kakva je uloga Bakira Izetbegovića i njegovih prijatelja? Šta je otkrila zvanična istraga o atentatu? Kakve su kazne izrečene? Zašto je smijenjeno sudsko vijeće? Sta kažu svjedoci? Kakve su posljedice atentata? Kakve su veze između politike i kriminala, a kakva uloga stranaca na Igmanu?
Sve ovo je samo dio sadržaja iz knjige „Tajna sobe 401“, koja će ove jeseni sigurno uzburkati javnost u Sarajevu, ali i u cijeloj BiH.
Knjiga se za 20 KM može kupiti u predprodaji i na sljedećoj web adresi: http//cuperak.ba.
MIRSAD ĆATIĆ ČUPERAK |
Ratni komadant Armije BiH i nosilac priznanja Zlatni ljiljan, autor nekoliko knjiga (Sjena nad Igmanom, Kad utonem u javu), scenarista i producent filma „Ja sam iz Krajine, zemlje kestena“, direktor produkcije dugometražnih filmova „Sevdah za Karima“ i „Body Complete“.
|
Nakon rata je bio savjetnik Željka Komšića u mandatu načelnika općine Novo Sarajevo i rješavao probleme boraca. Kao direktor JU “Međunarodni centar za djecu i omladinu Novo Sarajevo“ obnovio je Centar i značajano usmjeravao tok kulturnih dešavanja grada Sarajeva. Na RTV FBiH, kao izvršni direktor sektora HR, sarađuje sa BBC-ijem timom za rekonstrukciju RTV sistema BiH i uspostavlja komplet novih standarda u organizaciji poslovanja i sistematizaciji rada.
|
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ak)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook