neugodne napasti

Oprez na kupanju: Kako spriječiti i liječiti gljivične infekcije

Lifestyle02.08.16, 17:22h

Oprez na kupanju: Kako spriječiti i liječiti gljivične infekcije
Donosimo vam par najčešćih neugodnosti koje vam se mogu dogoditi na bazenu i kako im doskočiti

 

Visoke temperature natjerale su mnoge da potraže osvježenje na obližnjim bazenima, no stručnjaci upozoravaju na neugodnosti koje vam se tijekom uživanja u vodenim ljetnim radostima mogu dogoditi.


Atletsko stopalo i gljivične infekcije samo su neke od njih, a srećom možemo ih spriječiti, ali i većinu brzo izliječiti. Čistoća bazen ili pojava bakterija i zaraza ovisi o onome ko održava bazene kao i o onome ko ih koristi. Donosimo vam par najčešćih neugodnosti koje vam se mogu dogoditi na bazenu i kako im doskočiti.

 

1.    Gljivice na koži

 

Kao što visoka koncentracija klora, kao zaštitno sredstvo, može uzrokovati iritaciju kože i sluznice, tako njegov manjak u vodi može dovesti do razmnožavanja različitih vrsta bakterija, virusa i gljivica.

 

Kako se prenose?

 

Mjesta na kojima se stvaraju idealni uvjeti za širenje gljivičnih infekcija su saune, bazeni, podovi zajedničkih tuševa i kupaona i sportsko rekreacijski centri. Infekcija se lako prenosi kontaktom s kožom oboljele osobe ili s kontaminiranim predmetom poput peškira, odjeće ili obuće.

 

Simptomi

 

Gljivične infekcije kože mogu zahvatiti područje šake, stopala, prepona i pregiba s neugodnim pojavama kao što su svrbež, crvenilo, iritirajući osip ili perutanje kože, a često se infekcija na šakama i stopala mogu proširiti i na nokte.

 

Kako se zaštititi?

 

Najbolja zaštita je tuširanje prije i nakon ulaska u bazen, nošenje japanki ili natikača prilikom tuširanja u zajedničkim prostorima, izbjegavanje gutanja vode, korištenje zaštitnih čepića za uši, prekrivanje suhimpeškirom iznajmljenih ležaljki, izbjegavanje gledanja pod vodom te sjedenja na vlažnom ručniku i zadržavanje u mokrom kupaćem kostimu.

 

Kako se liječiti?

 

Kada već dođe do gljivičnih infekcija na koži, utješna je činjenica da je liječenje vrlo uspješno. Pomoći će preparati i kreme protiv gljivica. Takve kreme i otopine namijenjene su liječenju gljivičnih kožnih infekcija – kandidoze, tinee versicolor i nekih vrsta dermatomikoza, a nanose se u tankom sloju i utrljavaju na oboljelim kožnim površinama dvaput na dan, ujutro i navečer. Svrbež i ostali klinički znakovi se ublažavaju već tijekom prvog tjedna liječenja.

 

2.    Unutarnje infekcije

 

Infekcije mokraćnih puteva praćene učestalim mokrenjem, peckanjem i bolovima u trbuhu i leđima, kao i upale intimnih dijelova česte su posljedice neadekvatnog održavanja bazena ili pak zadržavanja u mokrom kupaćem kostimu i vlažnom peškiru za osobe koje su sklone takvim zdravstvenim nepogodama. Isto tako pad imuniteta i nezdrava prehrana bogata šećerima pogoduje razvoju gljivičnih infekcija intimnog područja.

 

Kako ih spriječiti?

 

Infekcije ove vrste učestalije su ljeti zbog vlažnih kupaćih kostima, vrućine i znojenja. Spriječite ih već spomenutim tuširanjem prije i poslije kupanja u bazenu te čestim presvlačenjem kostima.

 

Kako ih liječiti?

 

Možebitni svrbež i iritaciju intimnih dijelova uklonit će spomenute kreme ako se radi o vanjskim iritacijama, neugodnim svrbežom spolovila uz žarenje, ili pak vaginalete radili se o gljivičnim infekcijama rodnice koje prati pojačani iscjedak.

 

(Zadovoljna.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook