Postupajući po nalogu, i u koordinaciji Tužiteljstva Bosne i Hercegovine i entitetskih tužiteljstava u Republici Srpskoj (RS), policijski djelatnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS-a, uhapsili su na području Banje Luke Nedima Kulenovića (1955) iz Banje Luke, uposlenog u Upravi za indirektno oporezivanje (UIOBiH), na poziciji šefa Grupe za prinudne naplate.
Kulenović je osumnjičen da je, zloupotrijebivši svoj položaj, počinio kazneno djelo primanje dara ili drugih oblika koristi.
Osumnjičen je da je od osobe, koja je PDV dužnik, tražio određeni iznos novca za sebe, kako bi omogućio reprogram otplate poreznog duga.
Tužiteljstvo BiH je s partnerskim agencijama provelo istragu i realiziralo hapšenje osumnjičenog. U navedenom predmetu realizirana je odlična suradnja između glavnih tužitelja Tužiteljstva BiH i Specijalnog tužilaštva RS-a, kao i policijskih agencija. Akcijom je izravno kooridnirao glavni tužitelj Tužiteljstva BiH.
Kulenović će u zakonskom roku biti predat postupajućem tužitelju, nakon čega će biti donesena odluka o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane u skladu sa zakonom, saopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
Brza reakcija UIO
Nedugo nakon što je u javnost puštena ova informacija, stigla je i zvanična reakcija iz ove ustanove. Saopćenje prenosimo u cijelosti:
HAPŠENJE SLUŽBENIKA UIO
Uprava za indirektno oporezivanje u potpunosti podržava rad Tužilaštva BiH i svih ostalih pravosudnih organa i policijskih agencija kad je u pitanju borba protiv svih oblika korupcije unutar državne službe. U tom smilu stojimo na raspolaganju svim pravosudnim institucijama za bilo kakve dodatne informacije iz nadležnosti UIO koje možemo pružiti u slučaju današnjeg hapšenja Nedima Kulenovića, šefa Grupe za prinudnu naplatu u Regionalnom centru UIO u Banja Luci. Istovremeno, čim se upoznamo sa svim detaljima u ovom predmetu UIO će pokrenuti sve neophodne aktivnosti u skladu sa Pravilnikom o disciplinskoj i materijaloj odgovornosti zaposlenih u Upravi. I ovaj put ističemo da, ukoliko se u ovom slučaju eventualno utvrdi odgovornost za primanje mita, radi se o odgovornosti pojedinca. Inače, u cilju borbe protiv korupcije UIO je u svakom saopštenju upućenom javnosti uvijek pozivala sve građane i poreske obveznike da prijave svaku informaciju o utaji carine i PDV-a ili nezakonitom ponašanju bilo kog službenika zaposlenog u UIO. Taj poziv ponavljamo i ovom prilikom i napominjemo da se isti može uputiti besplatno na broj 080 02 06 07.
(FENA/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook