Mahunarke, između ostalih, slanutak (leblebije), grašak, grah i leća, bi trebale bi biti sastavni dio prehrane svakog pojedinca iz razloga što sadrže velike količine aminokiselina i bjelančevina biljnog porijekla
ORGANIZACIJA za prehranu i poljoprivredu UN-a, FAO, proglasila je 2016. Međunarodnom godinom mahunarki, s ciljem podizanja svijesti o važnosti proteina i zdravstvenim koristima svih vrsta graha i graška.
Mahunarke, između ostalih, slanutak, grašak, grah i leća, bi trebale bi biti sastavni dio prehrane svakog pojedinca iz razloga što sadrže velike količine aminokiselina i bjelančevina biljnog porijekla.
Mahunarke umanjuju rizik obolijevanja od hroničnih bolesti kao što su rak i dijabetes te pomažu u borbi protiv pretilosti.
Svjetska zdravstvena organizacija ističe da bi se 80% slučajeva bolesti srca, moždanih udara i dijabetesa tipa 2 te 1/3 obolijevanja od karcinoma moglo prevenirati eliminacijom rizičnih faktora te zdravim prehrambenim navikama, a čija su izrazito bitna komponenta upravo mahunarke.
Mahunarke pozitivno utječu i na okoliš iz razloga što sadrže brojne elemente koji utječu na poboljšanje plodnosti tla.
Nadalje, uzgoj mahunarki zahtijeva višestruko manje količine vode nego uzgoj životinja, a njihovim uzgojem emitira se i do 20 puta manje CO2.
(Index, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook