- Ako budu ponovljeni izbori, a to se obavezno treba dogoditi, takve stvari kao što je potkupljivanje treba da budu jednom i zauvijek prekinute - rekla je Timošenko, a prenijela agencija Itar-Tass.
Ona je na sjednici suda rekla kako će prihvatiti rezultate ako ih sud objektivno razmotri, ali da "ne može prihvatiti dvostruke standarde".
Timošenko je sudu predala još jedan zahtjev - za provjeru popisa birača, sumnjajući u njegovu tačnost, prenijela je ruska agencija.
Itar-Tass je naveo da se kod zgrade suda, koju osigurava policija, okupilo nekoliko stotina pristalica Timošenko i lidera Stranke regija Viktora Janukoviča.
Sud je ranije u petak odbio premijerkin zahtjev da se postupak izravno prenosi na televiziji i dopustio da se to učini u završnoj fazi, kada bude saopštavana odluka o žalbi na rezultate Centralne izborne komisije.
Timošenko optužuje tu komisiju za "nelegalnu neaktivnost na ustanovljavanju stvarne izborne volje birača" i traži da se poništi protokol Komisije od 14. februara kojim je za pobjednika proglašen Janukovič sa 48,95 posto glasova. Timošenko je na izborima, prema tim rezultatima, osvojila 45,47 posto glasova.
Premijerka je u petak rekla da ne namjerava odugovlačiti sudski postupak. Sud je ranije udovoljio zahtjevu Timošenko i suspendovao važenje odluke Izborne komisije o rezultatima do okončanja postupka pred sudom, ali je odbio Janukoviču zabraniti da položi zakletvu na svečanoj sjednici parlamenta zakazanoj za 25. februar.
Janukovič traži izglasavanje nepovjerenja Vladi Julije Timošenko
Stranka novog predsjednika Ukrajine Viktora Janukoviča u petak je pokrenula proces izglasavanja nepovjerenja vladi premijerke Julije Timošenko, njegove suparnice u drugom krugu predsjedničkih izbora održanom 7. februara, koja osporava njegovu izbornu pobjedu.
Janukoviča Stranka regija objavila je nacrt rezolucije "o odgovornosti vlade" na službenoj web stranici ukrajinske skupštine, što označava početak procesa koji vodi do izglasavanja nepovjerenja vladi, javio je Reuters.
Sada treba očekivati da članovi vlade, možda, čak i Timošenko lično, podnesu izvještaj o radu vlade u skupštini, nakon čega bi uslijedilo glasanje poslanika. Za obaranje vlade biće potrebna prosta većina od 226 od ukupno 450 odbornika u parlamentu.
(FENA, BLIN/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook