Kako se otvaranje izložbe fotografija i emocija bosanskohercegovačkog umetnika Erola Čolakovića Šehića, Sarajlije sa ženevskom adresom, u "Geramuseumu" u Velikom Središtu (Srbija) desilo u “nespojivim datumima” (Uskrs i 1. maj), organizator i autor su na otvaranju izložbe odlučili da i Đurđevdan bude nekom vrstom remakea samog otvaranja postavke, koja će trajati sve do kraja maja.
Uz izložbu i postojeći prateći program filmova Karpa Aćimovića Godine i Ismara Mujezinovića, u petak, 6.maja, biće prikazan i program filmova studenata i saradnika Erola Čolakovića Šehića, kako iz regiona Ex-Yu, tako i iz Evrope, uglavnom iz Španije i Belgije, u kojima je profesor i umjetnik živio.
Tom prilikom će biti organizovana i aukcija umjetničkih radova autora.
Filmadžija, snimatelj, režiser, fotograf – umjetnik iz Sarajeva, Erol Čolaković Šehić, koji već 20 godina živi u velikim metropolama Evrope, od Barselone, Londona do Ženeve...,u "Geramuseum"-u je prošle nedjelje izložio seriju fotografija koje je su nastale na relacijama Evropa - Sarajevo.
Potresna priča o nomadu kroz stilove, kulture, sudbine, u ovom izlaganju je prikazana kroz fotografske radove koji su dokument vremena, ali i dokument režiranih situacija u kojima se nedvosmisleno ukrštaju provincijski kodeksi sa urbanim kulturama, bizarnošću, seksualnošću...
Otvaranju izložbe su prisustvovali profesor Jerko Denegri, istoričar umjetnosti Slavko Timotijević, umjetnici Gergelj Urkom, Zoran Popović, kao i brojni drugi poštovaoci djela ovog autora.
On sam o umjetnosti kaže:
"...Danas umjetnost pretvorena u robu i samog umjetnika pretvara u isto te je onda sasvim normalno da postajemo robovima rada dok nam život promiče ili se dešava negdje drugdje... Danas, kada lagano odumiru gotovo sve vrste primjenjene umjetnosti, kada se moderna umjetnost i koncept svode na nivo dosjetke i gega, a sve se iz galerija i muzeja seli na razne virtualne palatforme, koje opet ovise od lajkova, rejtinga, propagande, ostaje da se umjetnik obraća samome sebi. Tako se valjda ponovno vraćamo na otoke od kojih smo bjezali!”
Erol Čolaković Šehić rođen je u Sarajevu 1956. godine, a Akademiju za teatar i film završio je u Zagrebu. Iz Bosne i Hercegovine je otišao davne 1988. godine, kako sam kaže:
- Bježeći s početka devedesetih sa prostora koji su se sve više sužavali, osjećajući se među rijetkim istomišljenicima brodolomnikom na nekom otoku, pohitao sam u slobodni svijet!
Kao fotografa, akademskog snimatelja i reditelja prate ga brojne nagrade: Grand Prix za fotografiju dobio je 1981. u Rimu, a sedam godina kasnije, kao reditelj i snimatelj dokumentarca "Prozor na kraju svijeta" osvojio je Internacional Premio Ondas u Španiji.
Po tom filmu prepoznali su ga 1993., kad je napustio politički burni Beograd i pojavio se u Barceloni. Radio je za TV Catalunya, kao i za TVE, BBC, WDR.
Idejni je tvorac i osnivač Evropskog kulturnog centra u Barceloni, gdje je bio profesor, direktor i izvršni producent. Zadnjih dvadeset godina prokrstario je četiri države, a danas živi i radi u Ženevi.
(DEPO PORTAL/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook