Priredila: Maja RUČEVIĆ
U predizbornim aprilskim danima Srbijom je kružio vic sljedeće sadržine:
- Zašto će Srbija opet glasati za Vučića? Odgovor: Kad si gladan, nisi svoj!
Vic baziran na sloganu popularne reklame, ma koliko bio gorak, nažalost ima u sebi mnogo istine... Kao uostalom i svi drugi izbori koji se godinama održavaju u regionu, uključujući i one koji će tek uslijediti ovog oktobra u Bosni i Hercegovini.
A potvrdili su to i juče održani vanredni parlamentarni i redovni pokrajinski i lokalni izbori, na kojima su građani Srbije birali 11. saziv republičkog parlamenta od uvođenja višestranačja u državi, kao i novi saziv pokrajinskog parlamenta i najvećeg broja lokalnih samouprava, budući da u svega 14 njih nema izbora, jer mandati tamošnjim skupštinama nisu istekli.
Rezultati su (uglavnom) očekivani, a reakcije različite... Od oduševljenja i zadovoljstva do zaglušujućih upozorenja intelektualaca da se Srbija, polako ali sigurno, okreće ultranacionalistima.
Nadmoć Vučića i SNS-a: Ubjedljivu većinu glasova srpskog naroda ponovo je dobio Aleksandar Vučić, aktuelni premijer i lider SNS-a.
Sam Vučić izjavio je sinoć u štabu SNS-a da su rezultati izbora pokazali 'snažnu podršku demokratiji, reformama i EU integracijama'- i dodao: 'Pokazali smo i sebi i svijetu da je Srbija snažno opredijeljena za evropski put. Dirnut sam i ponosan'.
Međutim, izvjesno mišljenje o toj pobjedi koja, kako kaže onaj čijoj je stranci srpski narod ukazao povjerenje - ukazuje na demokratiju, reforme i EU integracije - imaju naravno i pripadnici opozicionih stranaka te srpska javnost. Izdvajamo nekoliko prvih komentara.
![]() |
Posljednji rezultati RIK-a za 97,46 odsto obrađenih glasova, po kojima cenzus prelazi sedam partija
Na osnovu oko 97 odsto pregledanih glasačkih listića prva je koalicija oko Srpske napredne stranke sa 48.25%, slijedi koalicija Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije sa 11.01%. Treća je Srpska radikalna stranka sa 8.05 %.Četvrta po broju glasova je Demokratska stranka 6.05%, peti je pokret Dosta je bilo 5.99 %, a cenzus su prešle i koalcije SDS-LDP-LSV 5.03% i DSS-Dveri, koje trenutno imaju 5 %.Predsjednik RIK-a rekao je da još nisu obrađeni podaci sa 213 biračkih mjesta. Na izbore je izašlo 56,34 odsto birača, a bilo je 2,86 nevažećih glasačkih listića. |
Socijalisti 'zacementirani': Tako je predsjednik SPS-a Ivica Dačić sinoć, u prvi mah, izrazio zadovoljstvo postignutim izbornim rezultatom svoje stranke od oko 12 odsto osvojenih glasova.
Štedeći izjave, pomalo diplomatski novinarima je samo rekao da je zvao lidera SNS-a Aleksandra Vučića i čestitao mu na izbornoj pobjedi. Prema njegovim riječima, socijalistima je bilo važno da sačuvaju identitet stranke, ali ipak nije skrio ni nezadovoljstvo rezultatima rekavši da 'ovaj izborni rezultat cementira njihovu poziciju'.
Povratak Šešelja i radikala: S druge strane, predsjednik SRS Vojislav Šešelj izjavio je sinoć da nije zadovoljan izbornim rezultatima, da je očekivao više, ali da je za njegovu stranku u ovom trenutku najvažnije da je povratila status parlamentarne stranke.
Dodao je također 'da ne mogu da se ljute na svoj narod koji je presudio tako kako jeste', te da je SRS otvoren i za varijante koaliranja, istakavši da 'može da uđe u koaliciju samo sa onim strankama koje se odreknu EU i odluče za integraciju sa Rusijom', što je, kaže, više puta u kampanji ponudio Aleksandru Vučiću.
Glas novinara, pisaca i intelektualaca: A da li je u Srbiji na pomolu neka vrsta 'putinizacije', zorno je objasnio novinar Teofil Pančić, gostujući sinoć u emisiji BLIC TV-a posvećenoj izborima kod Olje Bečković.
- Višestranački sistem je na pragu ukidanja sa ovim rezultatima. Nije normalno da jedna stranka ili koalicija osvaja više od 50 odsto glasova. Nešto nije u redu ili je Aleskandar Vučić genije. Ali pošto znamo da nije, onda je došlo do debelog dizbalansa, kazao je Pančić i dodao:
- Krećemo se ka jednoj vrsti putinizacije jer Putin dobija sumanute procente u Rusiji, seli se iz predsedničke u premijersku fotelju i sve ovo u Srbiji liči na to.
![]() |
Vesna Pešić prije izbora: Srbija će se okrenuti ultranacionalistima!
Nekadašnja visoka zvaničnica Liberalno-demokratske partije (LDP), a prije toga predsjednica Građanskog saveza i jedan od osnivača Helsinškog komiteta (HK), Vesna Pešić rezultate izbora prognozirala je i prije njihovog održavanja, te pojasnila:- Vučić je u ovom sazivu sam, i bez socijalista, imao 157 poslanika, dakle većinu u Skupštini Srbije. Nismo imali nijednog ultranacionalistu u parlamentu. Ako izuzmemo Vučića i socijaliste, koje ja, također, tamo ubrajam. Ali, zvanično, oni su proevropski, zvanično su za dobre odnose sa susjedima... Međutim, sad mi dobijamo to da u Srbiji "razvaljuje" Šešelj, i to me jako brine.Mislim da je tu Vučić jako pogriješio. Sad će da nam u Skupštinu uđe Šešelj, kojeg će ludaci birati. A imamo i te Dveri. I oni će da prođu u parlament. Svi ti ultranacionalisti! Slušala sam Dveri, njihov predsjednik izjavio je da Karadžić i Mladić moraju da uđu kao heroji u srpske udžbenike - komentirala je Pešić za Dnevni Avaz.Šešelj i drugi nacionalisti uzet će nešto od Vučićevog kolača. Pitanje je da li će Vučić i dalje da prođe s nekih 50 posto... Brod Srbije dosta će se zaokrenuti desno, ali ne konzervativno, već nacionalistički. To nije bilo ranije u parlamentu i zato ja ne volim ove izbore, zaključila je Pešić u svom komentaru. |
Nenad Prokić, profesor, pisac i dramaturg, rekao je da mu je najveća impresija izbora pogled opozicije uperen u ekran sa rezultatima u izborima u RIK-u.
- Da su tako zainteresovano gledali u Srbiju ne bi tako gledali one procente koji se broje u decimalama, rekao je Prokić u Novom danu. Prema njegovom mišljenju rezultati izbora su vrlo očekivani i predstavljaju trenutno stanje u Srbiji.
- Međutim, svi su nezajažljivi. Vučiću je malo 50 odsto, Šešelju je malo sedam do osam odsto, prokomentarisao je Prokić.
Demokrate deklasirane: Predsjednik Demokratske stranke Bojan Pajtić zadovoljan je postignutim rezultatima, ali smatra da izbori nisu bili fer i pošteni te da su vladajuće stranke kupovale glasove.
Lider Pokreta "Dosta je bilo" Saša Radulović mišljenja je da su podaci o izbornim rezultatima koje ta stranka ima bitno drugačiji od onih koji su objavljeni, i da po njima pokret "Dosta je bilo" ima između 7 i 11 odsto glasova.
Lideri LDP-a i SDS-a Čedomir Jovanović i Boris Tadić čestitali su sinoć lideru SNS-a Aleksandru Vučiću na pobjedi na izborima, uvjereni da ulaze u parlament, ali poručuju da neće u koaliciju sa SNS.
Tadić je također istakao da su “izbori pokazali da u Srbiji nema više one demokratije kakva je postojala do 2012. godine”. On je rekao i da će se boriti za povratak demokratije kakva je bila poslije petooktobarskih promjena.
No do tada, onaj gorak okus istine iz vica s početka teksta i dalje će biti najtačniji odgovor na rezultate izbora koji su u državama bivše Jugoslavije, uz manje varijacije, uglavnom uvijek - isti!
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook