KADROVSKA PODMETANJA U SARAJEVU

Čim je 'sklonjen' direktor Kenan Vučijak, krenula jagma: Da li se 'namještaju' nastavnici u OŠ Isak Samokovlija?!

Hronika19.01.16, 10:47h

Čim je 'sklonjen' direktor Kenan Vučijak, krenula jagma: Da li se 'namještaju' nastavnici u OŠ Isak Samokovlija?!
Zašto u jednoj obrazovnoj ustanovi stručnost nije iznad svih drugih kriterija?! Ovo je pitanje posljednjih sedmica aktelno u OŠ Isak Samokovlija, gdje su svi - kolege, uprava, roditelji i učenici - stali iza nastavnice koja je osam godina u ovoj školi predavala geografiju, osvajala nagrade na takmičenjima i nizala samo uspjehe, ali uzalud... Dobila je otkaz, a evo zašto...

 

Piše: Maja RUČEVIĆ

 

Jedna od najjačih i najuglednijih sarajevskih osnovnih škola, OŠ Isak Samokovlija na Marijin Dvoru, u žižu ovdašnje javnosti nenadano je dospjela u junu prošle godine, nakon što je njen dugogodišnji direktor Kenan Vučijak uhapšen zbog sumnje za zloupotrebu položaja i navodne iznude novca. No, sve što je nakon toga uslijedilo proizvelo je sumnju da je sada već bivši direktor, zapravo, efektno 'uklonjen' sa ove pozicije kako bi se nesmetano zahuktala kadrovska jagma oko elitne gradske škole.

 

Da li je Kenan Vučijak zaista zloupotrijebio službeni položaj i vršio iznudu novca, pokazat će sudski postupak koji je u toku, no za ono što se nakon njegovog hapšenja počelo dešavati u školi, to više i nije važno. Na mjesto v.d. direktora u međuvremenu je izabrana Mirsada Jaganjac, a s prvim ljetnim mjesecima krenula je i borba za radna mjesta. Nova prašina se digla krajem prošle godine kada je pod "krajnje sumnjivim konkursnim uslovima" postojeća profesorica geografije zamijenjena novim kadrovskim rješenjem.       

 

Krenimo redom...

 

JALOVA KADROVSKA POLITIKA: Na mjestu nastavnice geografije od 2007. radi profesorica Seida Tanjaš, kojoj se iz godine u godinu produžava ugovor na određeno. Svake godine ona iznova prolazi konkursnu proceduru i biva najbolje rangirana. Osim što je po broju bodova ubjedljivo najbolja, u školi slovi i kao cijenjena i poštovana nastavnica, zaslužna za mnoge učeničke uspjehe, nagrade na brojnim takmičenja; djeca je obožavaju, kolektiv poštuje. A onda u decembru prošle godine počinje drama...

 

mirsada-jaganjac
MIRSADA JAGANJAC: Nelogično da obrazovne institucije primaju ljude na pet časova i onda nedugo nakon toga oni zasnivaju puni radni odnos, a kolegica koja je imala punu normu i dugo bila ovdje – ne može to da ostvari.

Raspisuje se novi konkurs za mjesto nastavnika geografije, na koji se prijavljuje pet kandidata. Među njima je i nastavnica Tanjaš, koja opet, po ko zna koji put, dobija najvišu ocjenu stručne komisije, ali ovoga puta to je ne spašava od otkaza... Jer, među kandidatima je i nastavnik Munir Prazina, po bodovima trećeplasirani na listi, ali prema priloženoj dokumentaciji demobilisani borac, što mu daje apsolutnu prednost nad konkurencijom. Međutim, nije sve tako kako izgleda!

 

 - Kandidat je zaista dostavio potvrdu o učešću u Armiji RBiH, kaže za DEPO Portal v.d. direktora Mirsada Jaganjac, a potom pojašnjava:

 

- Ali, problem je u nepodudarnostima sljedećeg tipa: Zakon o dopunskim pravima boraca, koji je donešen 2012.godine, nije evidentiran u članu Pravilnika o prijemu zaposlenika/ca škola, koji se primjenjuje od 2013. Prema tom Zakonu, pri zapošljavanju se daje prednost određenim kategorijama (članovima šehidske porodice, članovima RVI, demobilisanim borcima..), ukoliko su na osnovu bodovanja komisije rangirani među prva tri kandidata. No, prema Pravilniku koji škole primjenjuju (u jednom članu nabrojani su službeni listovi koji regulišu tu prednost ) i tumačenju Ministarstva za boračka pitanja koje smo dobili prije inspekcijskog nadzora, po nabrojanim SL-ima iz istog, kandidati iz ovih kategorija - borac ili pripadnik porodice boraca - boduju se pod istim uvjetima.

 

A pod tim uvjetima Seida Tanjaš i Munir Prazina bili su posve isti, jer je i nastavnica Tanjaš član boračke porodice. Međutim, inspekcija ne misli tako...

 

- Tumačenje inspekcije ide u korist primjene Zakona nad Pravilnikom, u kome kategorija član porodice borca nema prednost u odnosu na borca, pojašnjava Jaganjac.

 

BORAC SA 15 GODINA: I možda bi se tu priča i završila, da činjenice nisu sljedeće: Nastavnik Prazina rođen je 1978. godine i borac Armije RBiH bio je sa samo 15 godina! Dokumenti kažu i da je nakon godinu dana demobilisan, nakon što se otkrilo da je maloljetan! No sve to nije važno kada na scenu stupa primjena Zakona o dopunskim pravima boraca...    

 

A da bi slika potpuna, potkrala se i greška pri zbrajanju bodova kandidata pa su nastavniku Prazini, slučajno ili ne, u konačnom zbiru dodata dva nepostojeća boda, a nastavnici Tanjaš 'zaboravljeno' zadnjih pet godina staža, o čemu svjedoči i priložena lista.

 

lista-kandidata-isak-samokovlija

 

Šta se sve dešavalo tokom bodovanja nije poznato, tek u školi je procurila informacija i da su se dva člana komisije u konačnici povukla iz glasanja. Tako je Prazina zauzeo čvrstu treću poziciju, koja mu je uz prednost demobilisanog borca omogućila novo radno mjesto.

 

OGORČENI RODITELJI I DJECA: Na adresu DEPO Portala stiglo je pismo ogorčenih roditelja učenika OŠ „Isak Samokovlija“, posebno roditelja i učenika VII a (razreda kojem je nastavnica Seida Tanjaš razredni starješina), koji se zajedno sa upravom škole bore da omiljena nastavnica zadrži mjesto koje joj po svim kriterijima pripada. Kako navode roditelji u svom pismu, Školski odbor je još 26. juna prošle godine poslao Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade dopis sa molbom za produženje ugovora nastavnici Tanjaš, no resorno mInistarstvo je umjesto odgovora na njihov dopis, poslalo rješenje za dva kandidata - Mešić Amelu i Munira Prazinu.

 

Roditelji ponovo odlučno urgiraju, a Vijeće roditelja  traži sastanke s predstavnicima Ministarstva i odgovore na brojna pitanja.  Njihova borba rezultira povlačenjem rješenja, a nakon svih zakonom propisanih rokova raspisuje se novi konkurs za popunu ovog radnog mjesta. Tanjaš je prvobodovana i produžuje joj se ugovor na tri mjeseca.

 

Međutim, tada u školu počinju dolaziti inspekcijski organi koji utvrđuju nepravilnosti u konkursnoj proceduri. Slijedi novi konkurs, nakon koga inspekcijski organi "ne vide" očite greške i priči je kraj -  Prazina je od drugog polugodišta zvanično zaposlen sa sedam nastavnih časova.

 

- Kao pedagog sa 30 godina staža, smatram da je najbitniji rad sa djecom i unapređenje odgojno-obrazovnog procesa, ali zakoni se moraju poštivati. Razumijem i problem ljudi koji postaju tehnološki višak, ali je nelogično da obrazovne institucije primaju ljude na pet časova i onda nedugo nakon toga oni zasnivaju puni radni odnos, a kolegica koja je imala punu normu i dugo bila ovdje – ne može to da ostvari. Imamo uvid u rad gđe Tanjaš, moralno, etički, kao razrednice, kao nekog ko vodi odlična takmičenja... Svi su sada razočarani, ali se nadamo da će budući nastavnik profesionalno obavljati svoj posao, zaključuje na kraju razgovora za DEPO Portal v.d. direktora Mirsada Jaganjac.

 

IZ MINISTARSTVA BEZ ODGOVORA: Zašto je Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo "aminovalo" ovakav izbor nastavnog kadra nauštrb pokazanog uspjeha i velike podrške koju su kolege, roditelji i učenici iskazali prema bivšoj nastavnici? 

 

Zašto se iz svega stiče utisak da je u pitanju bilo 'namjerno otezanje postupka' i 'namjeran nedostatak komunikacije' između resornog ministarstva i OŠ Isak Samokovlija, kako bi se škola s početkom nove godine dovela pred svršen čin?

 

Zašto u jednoj obrazovnoj ustanovi stručnost nije iznad svega i prije svih drugih kriterija? 

 

seida-tanjas
SEIDA TANJAŠ: Dok su neke škole zapošljavale mimo zakona, na dva ili tri časa nastavne norme, na neodređeno vrijeme i tako napravile tehnološki višak, ja sam iz godine u godinu preživljavala svu konkursnu proceduru za ugovor na određeno... I sada sam ostala bez posla!

Na ova pitanja ni nakon ponovljenih e-mailova, kao i telefonskih poziva, od Ministarstva nismo uspjeli dobiti odgovore.

 

NIJE ZAKON ISTI ZA SVE:  I na kraju, kako se osjeća jedan kvalitetan prosvjetni radnik kada, i pored brojnih uspjeha, ne može da zadrži radno mjesto?

 

- Hvala učenicima, njihovim roditeljima, a naravno i upravi škole na maksimalnoj podršci koja mi u ovim trenucima svakako puno znači. Ipak, smatram da bi odgovor na ovo pitanje, tačnije komentar, trebali potražiti negdje drugo, kaže razočarano Seida Tanjaš za DEPO Portal.

 

I dodaje:

 

- Dok su neke škole zapošljavale mimo zakona, na dva ili tri časa nastavne norme, na neodređeno vrijeme i tako napravile tehnološki višak, ja sam iz godine u godinu preživljavala svu konkursnu proceduru za ugovor na određeno... I sada sam ostala bez posla! Razočarana jesam, ali neću odustati od borbe da radim ono što volim i što najbolje znam, jer je to ono što želim i što me čini sretnom!

 

I tako to krene... Prvo se nametnu nove procedure, pa novi kadrovi, pa uruše standardi... I ko zna, možda već za koju godinu od ugledne gradske škole ostane tek sjena, čije postojanje više nikom neće trebati, pa na njenom mjestu nikne novi elitni shopping centar ili neko drugo prigodno zdanje modernog bh. društva?!   

 

(DEPO PORTAL)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook