Puno smo čuli o jabukovom octu, kako je fermentirani ocat pun vlakana i hranjivih tvari i kako pomaže smanjenju potrebe za slatkim, smanjuje želučani refluks, pomaže kod karcinoma i zatvora.
Sve to dobro zvuči, ali loša je vijest da puno ovih vjerovanja nije istinito. Pokazalo se da jabukovo sirće ne sadrži nimalo ili vrlo malo vlakana, vitamina i minerala, a nije dokazano niti da stvarno liječi neke tegobe.
Ali jabukov ocat može pomoći kod apsorpcije više hranjivih tvari iz hrane i svejedno je popijete li ga ili ga pojedete kao začin u salati. Drugo, jabukov ocat može smanjiti šećer u krvi koji se podiže nakon jela, pa zbog toga smanjuje želju za slatkim.
Jedna je studija pokazala da uzimanje jabukovog octa prije jela smanjuje glukozu u krvi kod pacijenata oboljelim od pre-dijabetesa, i to čak za pola. Na neke stvari ipak morate paziti ako pijete jabukovo sirće. Nikako ga nemojte uzimati na prazan želudac. Ako to učinite, osjećat ćete se loše. Javit će se glad, ali ne na nimalo ugodan način, više će vam biti mučno.
Najbolje ga je popiti nakon jela kada još niste sasvim siti. Tada će vam pomoći smanjenju želje za hranom i spriječiti vas da posegnete za ostacima novogodišnje večere. Jabukov ocat također pomaže pri pražnjenju crijeva. Može vam služiti kao prirodni laksativ, djeluje vrlo polako i nježno, bez grčeva. Odlučite li se uzimati jabukovo sirće, pijte ga na pravilan način. Jedino tako vam se neće dogoditi da vam sprži jednjak jače od žestokog pića. Kašičicu pomiješajte u vodi i pijte na slamku, da što manje takne osjetila okusa.
(Telegram.hr, DEPO PORTAL,BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook