MUP KS završIO istragU o samoubistvu 14-godišnjaka

Jusko: Zakon o maloljetničkoj delikvenciji treba pooštriti, naša kaznena politika je izuzetno loša

Hronika04.01.16, 11:34h

Jusko: Zakon o maloljetničkoj delikvenciji treba pooštriti, naša kaznena politika je izuzetno loša
MUP KS-a završio je svoj dio posla u vezi sa istragom samoubistva maloljetnog M. R. i predmet proslijedilo Kantonalnom tužilaštvu, potvrdio je Ismir Jusko, ministar unutrašnjih poslova KS-a u intervjuu datom BH radiju 1 - prenosi Oslobodjenje

 

- Ako je neko sa svojih 15 ili 16 godina u stanju uraditi takvo zlo svom vršnjaku i ako to zlo prođe nekažnjeno, šta možemo očekivati od te osobe u 22. ili 23. godini, kazao je Jusko, te naglasio da se određeni Zakoni moraju modifikovati posebno kada je u pitanju vršnjačko nasilje i maloljetnička delinkvencija.

 

- Postoji takozvani sistem individualizacije kazne što znači da osobu koja je počinila određeno krivično djelo, kao što je npr. vršnjačko nasilje, kada je adekvatno kaznite vi automatski šaljete svima ostalima signal šta se dešava kada se napravi takvo djelo. Automatski vi tim pristupom represivnog djelovanja preventivno utičete na sve ostale, kazao je Jusko.

 

- Definitivno je vrijeme za izmjene Zakona o maloljetničkoj delikvenciji. Ovaj Zakon treba da se pooštri jer je naša kaznena politika izuzetno loša, a mora djelovati i preventivno i represivno, dodao je ministar. 

 

Podsjetimo, 14-godišnji Mahir Rakovac se prije dvije sedmice ubio skočivši sa zgrade u sarajevskom naselju Dobrinja, a njegova majka je uputila pismo javnosti, medijima i nadležnim institucijama. 

 

(Oslobodjenje, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook