Pojas će ući u padine Trebevića
- Mi očekujemo da će u 2016. Bentbaša biti proglašena zaštićenim područjem, ali ne u kapacitetu u kojem je predviđao prvobitni plan. Dao sam smjernice Općinskom vijeću da se traži i odredi tačno lokacija koja će se zaštiti, odnosno pojas koji će biti zaštićen, tako da taj pojas uđe u padine Trebevića. Riječ je o teritoriji koja se vidi kada se od Vijećnice pogleda prema Bentbaši sa desne strane na padinama Trebevića koje će se moći kasnije spojiti sa zaštićenim područjem Trebević.
Pojas koji ulazi u Regulacioni plan Babića bašta, dio Baščaršije neće ući u zaštićeno područje.
Shvatili smo da nema svrhe da se tu miješaju određene nadležnosti i ingerencije kada je u pitanju JU Zaštićena područja, Općina i određene komisije koje su zabranile izgradnju od Bentbaše do Kozije ćuprije, objašnjava Ibrahim Hadžibajrić načelnik Starog Grada.
Uskoro bi na OV-u Stari Grad trebao biti novi, korigovani prijedlog i tek kada Vijeće prihvati prijedlog, dio Bentbaše ulazi u sastav zaštićenih područja.
- Aleja ambasadora neće ući u zaštićeno područje. Sa tim područjem se u svakom slučaju ništa ne bi promijenilo i da uđe u taj pojas, jer tu se ne može ništa graditi ili praviti. Na nama je da to održavamo i svake godine izdvajamo velika sredstva za ono što unište i razvale vandali, zaključio je Hadžibajrić.
(Oslobodjenje, DEPO PORTAL, BLIIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook