KFOR NAPUŠTA GRAČANICU

Obezbjeđenje manastira preuzima kosovska policija

Arhiva18.08.10, 08:42h

KFOR je danas saopštio da će prenijeti nadležnost na kosovsku policiju za obezbjeđivanje četiri od ukupno devet manistira Srpske pravoslavne crkve i da će manastir Gračanica biće prvi takav objekat.

GračanicaU saopštenju KFOR-a ističe se da je 9. jula Nato odlučio da na kosovsku policiju u fazama treba prenijeti nadležnosti za obezbjeđivanje manastira Gračanica, Budisavci, Gorioč i Zočište.

KFOR navodi da će manastir Gračanica biti prvi objekat za čije će obezbjeđenje biti zadužena Kosovska policijska služba, a da za ostala tri nije utvrđeno vrijeme za prenošenje nadležnosti.

- Odluka za prenošenje nadležnosti obezbjeđivanja Pećke patrijaršije, Dečana, Deviča i Svetih Arhangela još nije donesena - navodi se saopštenju i naglašava da je KFOR, tokom cijelog procesa odlučivanja, redovno obavještavao SPC.

U saopštenju se napominje da je KFOR morao da obezbjeđuje devet objekata sa određenim posebnim statusom - spomenik Gazimestan, manastir Svetih arhangela, Gračanicu, Budisavce, Gorioč, Zočište, Dečane, Devič i Pećku patrijaršiju.

Crkva u Prizrenu, kako se navodi, nije jedan od objekata sa specijalnim statusom, pa je KFOR njeno obezbjeđenje ranije prepustio KPS.

(rtrs.tv, BLIN/sv)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook