Video / Jazbina smrti usred sirijske pustinje

Pronađene jezive tamnice u kojima su se džihadisti iživljavali nad robinjama

Hronika16.12.15, 10:14h

Pronađene jezive tamnice u kojima su se džihadisti iživljavali nad robinjama
Nakon što su kurdski borci oslobodili dobar dio sjeverne Sirije od fanatika iz Islamske države, iz dana u dan u javnost stižu jeziva svjedočanstva o užasima koji su se tamo događali dok je vladao ISIS. Tako je ovih dana procurila snimka tamnica u kojima su teroristi držali zatočene pripadnice jazidske vjerske zajednice, piše Independent

 

 

Kurdski borci su doveli novinarsku ekipu Sky Newsa nasred pustinje te im pokazali improvizirane zatvore. Snimka prikazuje skučene i klaustrofobične prostorije u zemlji u kojima su jadne žene čekale silovanje, iživljavanje, a nerijetko i smrt. Na zidovima tamnica vide se i crteži koji svjedoče s kakvim su se sve užasima susretale te žene. Na upit gdje se danas nalaze žene koji su ležale u tim tamnicama, kurdski borac je samo slegnuo ramenima. Njihova sudbina ostaje nepoznata.

 

Međutim, ono što je poznato je da su ISIS-ovci njih držali kao robinje, prodavali ih i silovali. Njihova nesreća započela je na planini Sindžar gdje su ih džihadisti zarobili. Većina jazida tada se ipak spasila zahvaljujući, između ostalog, i američkoj interveniciji, ali neki i nisu bili te sreće.

 

 

(Jutarnji.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook