Dodik je u telefonskoj izjavi Srni nakon sastanka sa Peresom istakao da je izraelski predsjednik poručio da se u BiH moraju poštovati volja i želja naroda i da se treba očuvati stabilnost i mir.
Premijer RS je naveo da je sa Peresom razgovarao o situaciji na Balkanu, u BiH, odnosno RS i da se upoznao i o situaciji sa kojom se suočava Izrael u svome nastojanju da očuva stabilnost i državni identitet.
"Ovo je bila prilika da istaknem i da je u RS vidljivo da je međunarodna zajednica na neki način sa visokim predstavnikom provodila političko i pravno nasilje i da je promijenila Dejtonski mirovni sporazum promovišući duh Dejtona, a ne slovo Dejtona, čime je doprinijela da se u BiH dođe do nevjerice u mogućnost bilo kakvog aranžmana koji je promovisan nastojanjima te međunarodne zajednice u cjelini", rekao je Dodik.
On je istakao da je u razgovoru sa izraelskim predsjednikom imao dosta dodirnih tačaka o svim pitanjima, posebno onim u vezi sa angažmanom Turske koji je na Blakanu očigledno sve jači i upečatljiviji i da je vidljivo da je Turska angažovana na strani samo jednog naroda - bošnjačkog.
"Predočili smo da je Turska ranije čak i utvrdila akcioni plan kako bi navodno BiH sačuvala u teritorijalnom integritetu, promovišući princip funkcionalnosti BiH koji bi trebalo da jača i stvori unitarnu državu na ovom prostoru", rekao je Dodik.
Predsjednik Vlade RS je naveo da je Peresovo razumijevanje te situacije bilo dosta jasno, jer se i Izrael suočava s jednom drugačijom ulogom Turske, nego što je to bilo u prethodnim decenijama.
Dodik je dodao da je na sastanku sa izraelskim predsjednikom istakao i da srpska strana ne stoji iza nekih glasanja u Savjetu bezbjednosti UN, čija je BiH članica, a koja su bila protivna interesima Izraela.
"Ovo je bila prilika da objasnim da srpska strana ne stoji iza tog glasanja i da se još jednom pokazalo da je BiH nemoguća zemlja u pogledu činjenice da se u UN glasa bez utvrđene procedure i usaglašavanja stavova. Kako je moguće da BiH glasa protiv interesa, prije svega Srba, jer mi nismo zainteresovani da bilo šta što bi ugrozilo poziciju Izraela podržimo u UN", kaže premijer RS.
Dodik smatra da je bilo važno da se i to razjasni, imajući u vidu da su predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, ministar inostranih poslova BiH Sven Alkalaj i drugi činili sve da privatizuju svoje funkcije, te da je to jasno sagovornicima sa kojima se susreo u Izraelu sinoć i danas.
"Zajednička sudbina Јevreja i Srba i stradanje u Јasenovcu, kao i činjenica da je Peres prije nekoliko mjeseci, boraveći u Hrvatskoj naglasio da je Јasenovac jedino mjesto gdje su drugi ginuli više od Јevreja, govori o tome da su oni svjesni da je u Јasenovcu poginulo više Srba nego Јevreja i da su to učinili fašističke vlasti tadašnje NDH, čak monstruoznije nego što je rađeno u nekim drugim logorima gdje su masovno stradali Јevreji", rekao je Dodik.
Premijer RS je zaključio da je dimenzija stradanja jevrejskog naroda tokom Drugog svjetskog rata snažno ispoljena kroz sve društvene i političke događaje današnjeg Izraela i da se veoma snažno promoviše kriz sve kontakte koji se ovdje ostvaruju.
(RTRS, DEPO, BLIN/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook