NOVE GEOGRAFSKE KOMBINATORIKE MEDIJA IZ RS-A

Sandžak u BiH umjesto Republike Srpske?!

Arhiva16.08.10, 12:23h

Analitičar Gostimir Popović smatra da poruka Džemala Suljevića,predsjednika Odbora za obnovu Narodnog vijeća Sandžaka da će Raška tražiti autonomiju i otcjepljenje,ako bude promjena granica u BiH,ukazuje na namjeru da se stvori jedinstvena islamska republika.

sandzak i bihBilo je samo pitanje vremena kada će se Bošnjaci u Raškoj oblasti, po uzoru na kosovske Albance, osokoliti da zatraže odvajanje ove teritorije od Srbije i pripajanje susjednoj BiH.

- Ta republika prostirala bi se od Bihaća do Bosfora, jer sasvim je sigurno da bi Sandžak, odnosno Raška, svoju sreću potražila pod zastavom islamske republike BiH. Zato je Suljević ovakvom izjavom, na neki način, dao mig i međunarodnoj zajednici da se ne protivi mnogo ideji o otcjepljenju Republike Srpske od BiH, jer bi u tom slučaju Raškoj bila otvorena vrata za odvajanje od Srbije i pripajanje BiH - naveo je Popović.

Oživljavanje Narodnog vijeća Sandžaka i to pod uticajem muftije novopazarskog Muamera Zukorlića, prema Popovićevim riječima, samo je po sebi problematično i predstavlja nastavak komunističke politike razbijanja srpskog nacionalnog bića i prostora na najsitnije moguće dijelove. To je proces koji traje još od četrdesetih godina prošlog vijeka i prema Popovićevom mišljenju, Raška oblast vrlo brzo krenuće stopama Kosova, kojem je bivša jugoslovenska vlast dala visok stepen autonomije, a američka vlada čak i nezavisnost. On je naglasio da takve ustupke, međutim, Republika Srpska ne može očekivati, jer srpskom narodu SAD i međunarodna zajednica nikada neće dopustiti osamostaljenje.

Sličnog je mišljenja i politički analitičar Predrag Lazarević, koji kaže da vlasti u Raškoj sasvim sigurno imaju podršku, kako je kazao, Klintonove Amerike, povampirene dolaskom demokratskog predsjednika u Bijelu kuću.

- Problem jeste to što su SAD, dozvolom Kosovu da se osamostali i odvoji od Srbije, otvorile cijeli proces, koji već zahvata Evropu i svijet, a poslije kojeg će geopolitika izgledati sasvim drugačije. Talas otcjepljenja zahvatiće Belgiju, kao centar Evropske unije, zatim Španiju, Rusiju i brojne druge regione, koji imaju slične probleme kao što je Srbija imala s Kosovom. Pitanje je samo koliko to odgovara drugim državama - zaključio je Lazarević.

On je istakao da ni sam ne zna da li to Amerika radi svjesno ili nesvjesno, odnosno da li tim procesima želi da oslabi Evropu i na taj način sebi obezbijedi ulogu neprikosnovenog vladara svijeta ili su njeni zvaničnici, uistinu, toliko neobaviješteni i neupućeni u dešavanja na terenu i moguće posljedice takvih poteza.

- Ne bi trebalo smetnuti s uma da je ujedinjena Evropa, po ideji nekadašnjeg francuskog predsjednika Šarla de Gola, prava protivteža SAD, jer bi u svom sastavu imala i jednu Rusiju. Mislim da SAD to ne odgovara, zbog čega i podržava separatističke zahtjeve, prvo na Balkanu, a kasnije će i širom Evrope - zaključio je Lazarević.

VLAJKI: Ništa se ne radi bez miga iz Vašingtona

Da su SAD uplele svoje prste i u najnovija dešavanja u Raškoj oblasti, smatra i profesor banjolučkog Fakulteta političkih nauka Emil Vlajki, koji je naglasio da na to ukazuje i sve otvorenije miješanje Turske u dešavanja na Balkanu.

- Bez miga iz Vašingtona teško da bi se turski ministar spoljnih poslova, Ahmet Davutoglu, ili premijer, Redžep Tajip Erdogan, osmjelili da dođu u Srbiju, otvaraju turski kulturni centar u Sandžaku, drže lekcije zvaničnicima s ove strane rijeke Drine. Ništa se ne radi bez znanja i odobrenja SAD, a zna se da je Turska njihov miljenik - rekao je Vlajki, naglašavajući da je krajnji cilj SAD ulazak BiH u NATO, kako bi time dobili potpunu kontrolu na Balkanu. Međunarodni zvaničnici, međutim, dočekali su na nož poruke o otcjepljenju iz Raške, osudivši i Zukorlićevo miješanje u unutrašnje stvari BiH i indirektno zagovaranje prekrajanja granica susjedne zemlje. Fokus/DEPO/a.k.


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook