Detalji dogovora Radončića i Izetbegovića

SBB-u trebaju pripasti četiri ministarske funkcije u Vladi FBiH?

Front14.10.15, 17:55h

SBB-u trebaju pripasti četiri ministarske funkcije u Vladi FBiH?
Član Predsjedništva BiH i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović i predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić danas su u Predsjedništvu BiH održali treći sastanak na kojem su dogovorili koalicionu saradnju u nastavku mandata



To je potvrdio Izetbegović na pres-konferenciji, navodeći da će koalicija SDA-SBB prije svega "startovati s pozicije gdje postoji problem - nepotpuna Vlada FBiH te će se proširiti na Vladu KS i moguće na državni nivo".



Izetbegović je najavio je da će se u narednim danima raditi na tekstu koalicionog sporazuma, a da će u idućoj sedmici biti održan sastanak delegacija.



Naglasio je da će se 34 poslanika u Federalnom parlamentu koji čine blok SDA, SBB, Stranka za BiH, A-SDA fokusirati na implementaciju Reformske agende, strukturalni dijalog te na kreiranje novih radnih mjesta.



-Što se tiče Stranke za BiH trudit ćemo se da održimo dogovor koji nije potpisan ali je za nas obavezujući - kazao je Izetbegović.



Potrcrtao je da "nikada ni s HDZ-om BiH ni s SBB nije bilo nikakvih nagovještaja da može doći do pregovora sa Savezom za promjene".



-To će biti potvrđeno na sastanku HDZ-a, SDA i Saveza za promjene krajem ove ili početkom iduće sedmice - dodao je Izetbegović.



Radončić je nakon sastanka izjavio da je dogovoreno da koalicioni savez SDA-SBB ide u vlast na svim nivoima.



Po njegovim riječima, razgovori između SDA i SBB su u veoma kvalitetnoj fazi u cilju deblokade procesa, postizanja efikasne vlasti i bavljenja ekonomskim reformama, te NATO i EU integracijama.



S obzirom na činjenicu da, kako je naveo, SBB ima veći koalicioni kapacitet od DF-a, Radončić je izrazio očekivanje da SBB-u trebaju pripasti četiri ministarske funkcije u Vladi FBiH koje su ranije obavljali ministri DF-a.


- Druga smo najjača stranka u Federaciji. Prema tome to je očekivani epilog oko kojeg se nećemo svađati - ustvrdio je Radončić dodajući da bi koalicioni spoorazum naredne sedmice mogao biti potpisan.

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook