Za zakon, koji će biti upućen u javnu raspravu budući da uređuje pitanja od posebnog značaja za građane, glasala su 44 poslanika, a 18 je bilo uzdržano.
Pomoćnik ministra za urbanizam i prostorno planiranje Maida Ibrišagić rekla je da će Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, koje je obrađivač zakona, razmotriti sve primjedbe i sugestije i ugraditi ih u prijedlog zakona kako bi se dobio što kvalitetniji dokument.
Klubovi poslanika SDS-a i PDP-a zatražili su da ovaj nacrt, zbog, kako su naveli, brojnih manjkavosti, Vlada povuče na doradu.
Crkva na Kozari
Šef Kluba poslanika SDS-a Borislav Bojić rekao je da ni ova ni ranije vlade, počev od 2002. godine, do danas nisu riješile problem podjednake nadležnosti više ministarstava nad nacionalnim parkovima.
On je rekao da nadležnost umjesto ministarstava za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, trgovine i turizma, prosvjete i kulture i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede treba da bude primarno u samo jednom ministarstvu kako ne bi dolazilo do, kako je naveo, prebacivanja odgovornosti sa jednog na drugo.
- Na Kozari je stradalo 43.729 žrtava od čega 70 odsto neboračkog stanovništva, a 98 odsto Srba. Nije tu bilo bratstva i jedinstva, nego je na Kozari stradao srpski narod i zato je zaslužio crkvu - rekao je Bojić.
On je podsjetio da je odluka o regulisanju statusa spomenika na Kozari povučena sa 32. sjednice Narodne skupštine i da do ove, 35. redovne sjednice nije ponovo došla pred poslanike.
- A jedino neriješeno pitanje u toj odluci bilo je izgradnja crkve na Kozari - podsjetio je Bojić i najavio da će, ne učini li to nadležno ministarstvo do naredne sjednice parlamenta Srpske, on sam predložiti odluku koja će regulisati to pitanje.
Opozicija: Nacrt treba na doradu
Poslanik PDP-a Perica Bundalo ukazao je na brojne formalne i tehničke nedostatke zakonskog teksta, na nepreciznosti i nedorečenosti i na jezičke nedosljednosti.
- Ko god da je pisao ovaj zakon, nije dorastao tom poslu, a ide na obraz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS - rekao je Bundalo i zatražio povlačenje zakona na doradu.
Poslanik SNSD-a Tatjana Nišić naglasila je potrebu da se nađu i drugi izvori finansiranja nacionalnih parkova i da ih sve treba iskoristiti.
- Ponuđeni nacrt zakona nije riješio suštinske, najkrupnije probleme. Poznaje samo sadašnje nacionalne parkove - "Kozaru" i "Sutjesku" - a nije jasno koji su uslovi osnivanja novih nacionalnih parkova - pojasnila je Nišićeva.
Poslanik SNSD-a Vesna Jungić rekla je da u nacrtu nisu tačno precizirani prostori i područja koja obuhvataju parkovi, dodajući da su se na to žalili sami predstavnici Nacionalnog parka "Kozara".
- Jesu četiri ministarstva nadležna, ali nadzor treba da ima samo jedno, a ostala tri obavljaju svako svoj dio posla", ocijenila je Jungićeva.
Ona je izrazila nadu da će javna rasprava, kao i zajednička tematska sjednica Odbora za zaštitu životne sredine i Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu do prijedloga zakona doći do što kvalitetnijeg rješenja.
(BLIN/sv)
ČITAJTE DEPO!
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook