Julian Treasure , jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za komunikacije, u svom slavnom TED govoru How to speak so that people want to listen , otkrio je, među ostalim, i sedam smrtnih grijeha koje biste trebali izbjegavati u komunikaciji.
Želite li biti utjecajan ili jednostavno dobar (su)govornik, ovih sedam stvari morate izbaciti iz svog vokabulara.
Tračevi
Jednostavno nemojte! Izbjegavajte ogovaranje i spasite se od zlih jezika. Tračanje će vam samo donijeti neželjenu etiketu i lošu reputaciju, a s vremenom će postati i odličan povod da drugi ogovaraju vas.
Osude
Svi smo ljudi. Imamo svoje dobre i loše strane. Vrline i mane. U većini slučajeva ne postoji generalno mjerilo što je ispravno, a što pogrešno. Ne osuđujte druge jer nikada ne znate zašto su neke stvari činili niti kako biste vi postupili u njihovoj situaciji.
Prigovori
Ne prigovarajte stalno i ne žalite se na kolege, okolinu, vremenske ucjete, gospodarsko stanje, partenra, prijatelje... Popis je uistinu dug. Stalno žaljenje vrlo brzo se može pretvoriti u naviku, a ona vam uistinu ne treba.
Negativnost
Osim što ćete biti ugodniji sugovornik i lakše ćete ostvarivati poslovne i privatne veze, pozitivan stav u životu donijet će vam bolje zdravstveno stanje.
Izgovori
Uvijek imate spremno opravdanje za svoje pogreške, a najčešće je, naravno, kriv netko drugi. Ukoliko često koristite taj tip izgovora, riskirate da vas kolege počno gledati dugačijim očima i s vremenom više neće imati povjerenja u vas i vaše sposobnosti.
Pretjerivanja
Činilo se vam to tako ili ne, pretjerivanje je zapravo oblik laganja, a nitko se ne želi družiti s lažljivcima, zar ne? Može vam se dogoditi da pretjerate nekoliko puta, no nikako nemojte dopustite da vam to postane navika.
Dogme
Nitko iz vaše radne niti privatne okoline ne želi bi ti sustavno bombardirani određenim dogmama koje su zbunjujuće i često upitne.
(Jutarnji, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook