Postoji osnovana sumnja da je Imamović, dok je obavljao funkciju pomoćnika ministra u pomenutom resornom ministarstvu, u čijoj nadležnosti je procedura dodjele koncesija za eksploataciju mineralnih sirovina na području TK, u periodu od početka aprila do 7. maja 2015. godine, u postupku pokrenutom po zahtjevu privrednog društva „Tuzla kvarc“ za dodjelu koncesije za eksploataciju kvarcnog pijeska na tri lokaliteta u blizini Tuzle, od zamjenika direktora ove firme za to tražio novac a kako bi izvršio službene radnje koje je morao izvršiti.
U optužnici je navedeno da je Imamović od zamjenika direktora „Tuzla kvarca“, za proceduru dodjele koncesije na ležištima kvarcnog pijeska, tražio da mu se u tri rate isplati dar od 30.000 KM. Obećavajući provedbu prvog dijela procedure dodjele koncesije od odgovornog lica ove firme je primio 10.000 KM, navodi se u saopštenju Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona.
Podsjećamo, DEPO Portal je o ovom slučaju detaljno pisao krajem jula u tekstu "U PAKLU KORUPCIJE/ Šokantni detalji prvi put u javnosti: Kako je ministarstvo Vlade TK ucjenjivalo i iznuđivalo novac od firme 'Tuzla-kvarc'?!. Tom prilikom pomoćnik direktora kompanije 'Tuzla-kvarc' Zlatan Velagić do detalja je iznio šokantne činjenice o četverogodišnjim pritiscima koje je ova firma trpjela od optuženog Bahira Imamovića, te prvi put javnosti predočio muku kroz koju je prošao dokazujući nadležnim organima da je 'Tuzla-kvarc' bila izložena sistemskoj ucjeni i korupciji od strane visokopozicioniranog uposlenika Vlade TK.
Zlatan Velagić, zamjenik direktora 'Tuzla-kvarca': Šokantno svjedočenje o četverogodišnjem ucjenjivanju i prijetnjama od strane Bahira Imamovića. |
Napominjeno i da se u cijeli slučaj, tragom prikupljenih i dokumentovanih činjenica o torturi koju je ova kompanija proživjela prethodnih godina i koju proživljava i danas, uprkos dokazanoj korupciji, uključio i Centar za odgovornu demokratiju - COD Luna koji je zbog svega toga 28. jula uputio urgentno pismo nadležnim bh. organima, zahtijevajući „hitno zaustavljanje odmazde nad privrednim društvom Tuzla-kvarc, koje je prijavilo korupciju u postupku dodjele koncesija u Tuzlanskom kantonu“.
Nakon svega, a poslije višemjesečne istrage, uslijedilo je podizanje optužnice protiv Imamovića.
U saopštenju koje je danas uputilo Kantonalno tužilaštvo TK podsjeća se i da je Bahir Imamović lišen slobode 7. maja 2015. godine u akciji koju je provelo Tužilaštvo BiH u saradnji sa Agencijom za istragu i zaštitu BiH (SIPA), uz naredbe koje je izdao Sud BiH.
Tužilaštvo BiH, nakon lišavanja slobode Bahira Imamovića i određivanja pritvora od Suda BiH, radi procesno-pravnih pitanja nadležnosti u ovom predmetu u periodu od oko mjesec dana, a prije dostavljanja predmeta u nadležnost Kantonalnog tužilaštva TK, nije provodilo dalje istražne radnje.
Veći dio istrage u ovom predmetu je provelo Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona.
U ovom predmetu je zakazano ročište za izjašnjenje o krivnji pred Općinskim sudom u Tuzli 30. avgusta 2015. godine, navodi se na kraju saopštenja Tužilaštva TK.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook