Naučnici sa Univerziteta Pensilvanije i Dukea objavili su istraživanje koje tvrdi da se uspjeh djece može procijeniti još u njihovoj vrtičkoj dobi. Istraživanje koje je trajalo 20 godina objavljeno je u časopisu ‘American Journal of Public Health’.
Istraživanje je obuhvatilo 700 djece širom Amerike od njihove vrtićke dobi pa sve do navršetka 25. godine, i otkrivena je značajna povezanost između njihovih društvenih vještina u vrtiću i njihovog uspjeha dvadeset godina kasnije.
Godine 1991. učitelji su promatrali kako se ponašaju djeca u vrtiću s ostalima u njihovoj grupi, a pritom su koristili različite društvene kriterije temeljene na njihovoj interakciji i ponašanju u društvu. Naučnici su potom pratili jesu li oni na vrijeme završili srednju školu, diplomirali i uspjeli pronaći i zadržati posao do 25. godine.
Društvene vještine
Osim njihovog obrazovnog razvoja pratili su se podaci o njihovoj uključenosti u kriminalne radnje, korištenju opojnih sredstava i zdravstvenih okolnosti.
Istraživanje je utvrdilo da su djeca s razvijenijim društvenim vještinama uspjela diplomirati i imati posao do svoje 25, dok ona koja su bila ograničena društvenim vještinama nisu postigla iste uspjehe. Osobe s manjim vještinama imale su veće šanse razviti sklonost kriminalnim aktivnostima i pretjeranom opijanju.
“Istraživanje pokazuje kako je razvoj društvenih i emocionalnih vještina najbitnija stvar na kojima možemo raditi kako bi djecu pripremili za njihov budući život.
Intervencije u razvoj
"Vještine mogu još u ranoj dobi odrediti hoće li vaše dijete ići na fakultet ili završiti u zatvoru, kao i hoće li ono završiti nezaposleno ili postati ovisno o opojnim sredstvima”, smatra Kristin Schubert, direktorica Robert Wood Johnson fondacije koja je finansirala istraživanje.
Glavni autor istraživanja Damon Jones navodi kako intervencije u najranijoj djetetovoj dobi mogu pomoći da ono poboljša emocionalne i društvene vještine.
“Istraživanje samo po sebi ne dokazuje da veće društvene vještine dovode do boljih životnih ishoda. Kada se ono kombinira s drugim istraživanjima, jasno je da pomaganje djetetu u razvoju navedenih vještina može poboljšati njegove šanse da bude uspješno u školi, poslu i u životu”, tvrdi Jones.
(Telegram.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook