Super to zvuči: radimo zajedno i družimo se izvan radnog mjesta... Idemo na roštilj, pive, dječje rođendane...
No, radi li se zaista o prijateljstvu i sreći da ste u radnom okruženju pronašli zaista pravog prijatelja?
Forbesova J. Maureen Henderson na ovu bi izjavu samo zakolutala očima. Jedno je otići na piće, prokomentirati situaciju u uredu ili nešto treće, ali imati osobu od povjerenja kojoj zaista možete plakati na ramenu i u pola noći sjesti u auto i otići na drugi kraj grada jer mu/joj treba pomoć?
Henderson tvrdi da ne možete ostvariti prijateljski odnos s nekim koga smatrate konkurencijom ili tko vas doživljava na taj način.
Čak iako postoji empatija i poštovanje, ipak će to "prijateljstvo" biti na kušnji kada korporacija zasvira svoje note po kojima morate različito plesati, posebice ako "pucate" na isto promaknuće ili poziciju unutar korporativne hijerarhije.
Koliko god želite vjerovati da vam je moć jednako raspoređena, niste u pravu. Kada kolega dobije, primjerice, povišicu, više ga nećete gledati istim očima. Ako ste osoba koja kritizira, imate visoke kriterije, ne zaboravljate nečije pogreške na poslu i smatraju vas jako produktivnim i sposobnim, ali istovremeno emocionalnim robotom onda znajte da ćete zaista teško ostvariti prijateljski odnos s kolegama.
Prijatelji pa kolege
Psihologinja Neha Chhabria tvrdi da čak i ako ste bili prijatelji prije nego ste postali kolege na istom radnom mjestu, može doći do problema u međusobnom odnosu.
– Mnogi ne mogu odvojiti privatno od poslovnog pa ako se na poslu dogodi nešto što će dvoje prijatelja staviti na suprotne strane, rijetko tko će to moći odvojiti i ostaviti samo na poslovnoj razini. Ipak, ako zaista možete, odvojite poslovni od privatnog života kako se ne bi na kraju dogodilo da od pravog prijateljstva dobijete samo odnos obojen empatijom.
(večernji.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook