VIDEO/ ZBOG IZNUDE NOVCA I ZLOUPOTREBE POLOŽAJA

Kantonalno tužilaštvo naložilo hapšenje: Direktor OŠ Isak Samokovlija u Sarajevu reketario vlasnicu turističke agencije?!

Hronika11.06.15, 22:35h

Kantonalno tužilaštvo naložilo hapšenje: Direktor OŠ Isak Samokovlija u Sarajevu reketario vlasnicu turističke agencije?!
Prema optužbama, Vučijak je duži vremenski period reketario vlasnicu turističke agencije Fox Travel iz Sarajeva, Adaletu Hasović, preko koje su organizovane učeničke ekskurzije

 

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu zatražilo je pritvor za Kenana Vučijaka, direktora Osnovne škole Isak Samokovlija u Sarajevu, zbog osnovane sumnje da je zloupotrebom službenog položaja i prijetnjama za sebe iznudio protupravnu imovinsku korist veću od 10.000 KM, izvještava TV1.


Direktor škole novac je uzimao od turističke agencije, a u sindiktu osnovnog obrazovanja smatraju da ovo nije jedini ovakav slućaj i da se mora mijenjati pravilnik o načinu odabira najpovoljnijih ponuđaća.


Osumnjičeni Kenan Vučijak lišen je slobode nakon pretresa službenih prostorija prilikom čega je kod njega nađeno 2.000 KM. Prema optužbama, Vučijak je duži vremenski period reketario vlasnicu turističke agencije Fox Travel iz Sarajeva, Adaletu Hasović, preko koje su organizovane učeničke ekskurzije.

 


Direktor je vlasnici agencije upućivao prijetnje i iznuđivao novac od 2014. godine. Direktorica danas nije htjela pred kamere, kao ni resorni kantonalni ministar, ali jesu u Sindikatu obrazovanja koji smatraju da je ovo samo vrh ledenog brijega.


Prema pravilniku u OŠ Isak Samokovlija najpovoljnijeg ponuđača bira komisija u kojoj su i dva predstavnika Vijeća roditelja, što ipak izgleda nije bila prepreka direktoru za manipulacije.   


U konkretnom slučaju tužilaštvo je zatražilo pritvor za osumnjičenog Kenana Vučijaka, a iz Sindikata pozivaju nadležne da ispitaju i druge slučajeve. Prema tvrdnjama iz Agencije Fox travel, Vučijak nije bio jedini koji je od njih tražio novac.

 

(TV1/DEPO PORTAL/aa)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook