U sudnici broj 3 Haškog tribunala bi danas moglo biti neugodno predstavnicima nekoliko zemalja. Oni se moraju pojaviti pred sudom jer je to zatražio Radovan Karadžić, optužen za genocid. Ovo je prvi put u istoriji Tribunala da se jedan optuženi izborio za to. Njemu nije ni preostalo ništa drugo, smatra Christoph Safferling, profesor međunarodnog prava na univerzitetu u Marburgu.
- Karadžićev zahtjev mora se sudu učiniti opravdanim. To je dovoljno da sudije zaključe kako je potrebno pogledati da li te države zaista imaju materijal koji bi govorio u korist optuženog.
Moguće i sankcije UN-a
Po reakciji suda može se pretpostaviti da sudije smatraju da je Karadžićev zahtjev opravdan. Sudije su predstavnicima više zemalja uputile takozvanu "subpoena order" - nalog da se pojave u sudnici. To znači da bi ona država koje se ne odazove pozivu mogla da računa sa sankcijama UN-a. Karadžiću, koji je između otalog optužen za genocid u Srebrenici i opsadu Sarajeva, nije toliko stalo do izjava predstavnika pojedinih zemalja, nego do dokumenata, kaže Safferling.
- Sigurno se radi o dokumentima koji bi ga mogli rasteretiti nekih optužbi. Koliko je meni poznato riječ je o isporukama oružja tokom rata u BiH. U to su navodno bile umiješane razne države i Karadžić tvrdi da one imaju informacije koje može iskoristiti u svoju odbranu.
Ograničen pristup dokumentima
Šest država, od Njemačke i Holandije na jednoj, do Irana na drugoj strani, moraju se doduše pojaviti, ali ne moraju pružiti na uvid sva dokumenta. "Postoje granice", kaže Safferling.
- Postoje razni stepeni tajnosti dokumenata. Neka država tako može da kaže: Stavljamo naša dokumenta na uvid, ali samo sudu, tako da on može da procijeni da li ta dokumenta idu u korist optuženog.
Baš kao što Haški tribunal ozbiljno shvata zahtjeve optuženog Karadžića, tako i Njemačka shvata ozbiljno današnje pojavljivanje pred ovim tribunalom. Ova zemlja će u sudnicu poslati najbolju postavku: njemačkog ambasadora u Holandiji Thomasa Läufera. Läufer je doktor prava i na univerzitetu u Bonu je držao upravo katedru za međunarodno pravo. Njegov kolega iz Italije je bio pošteđen dolaska u sudnicu. Karadžić ga je oslobodio te obaveze jer mu je Italija, naime, već poslala dokumenta koja je tražio.
STATUSNA KONFERENCIJA BEZ PREDSTAVNIKA BiH
Bosna i Hercegovina obavjestila je sudsko vijeće Haškog tribunala da iz tehničkih razloga nije mogla da pošalje svoje predstavnike na statusnu konferenciju u procesu protiv bivšeg predsjednika Republike Srpske (RS) Radovana Karadžića na kojoj se u ponedjeljak raspravlja o dokumentaciji koju je Karadžić zatražio da mu objelodane pojedine države.
Predsjedavajući sudskim vijećem sudija O-Gon Kwon izrazio je razočarenje vijeća zbog takvog postupka BiH, i podsjetio da se "ova vrsta zasjedanja održava u korist država" - koje su pomenute u podnescima optuženog (Karadžića).
Sudija Kwon je istakao da su predstavnici više država pozvani na današnju statusnu konferenciju kako bi vijeće moglo da ih sasluša a potom odluči o pojedinim Karadžićevim podnesnica kojim je zatražio da mu te države objelodane dokumenta u vezi sa svojim učešćem u ratu u BiH tokom devedesetih godina prošlog stoljeća.
- Država može iznijeti svoje mišljenje, a vijeće je može primorati da objelodane sva dokumenta ukoliko je to u interesu postupka, objasnio je sudija Kwon izrazivši razočarenje zbog nedolaska predstavnika BiH.(DW, BLIN/sv)
ČITAJTE DEPO!
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook