POLJOPRIVREDNA ŠKOLA

Sljedeće godine u novim prostorijama?

Arhiva14.02.10, 18:36h

Učenici koji pohađaju srednju Poljoprivrednu školu, po svemu sudeći, već 2011. godine nastavu će slušati u novom objektu koji se planira ove godine graditi u banjalučkom naselju Drakulić, piše "Glas Srpske".

učenici- Planiramo izgradnju srednjoškolskog centra koji će po svemu zadovoljavati evropske standarde. Za sada imamo tri države koje su zainteresovane da grade školu, a nakon 19. februara imaćemo određene sastanke kako bismo definisali uslove gabarita škole i projektnu dokumentaciju - rekao je direktor Poljoprivredne škole Edi Haneš.

Kako je kazao predviđa se da nastavu u novom objektu pohađa oko 700 učenika, te da se u okviru ovog kompleksa gradi i đački dom, odnosno internat gdje će biti smješteno 200 učenika.

- Pored toga, biće izgrađeni i sportska dvorana kapaciteta 500 gledalaca, te objekti za potrebe izvođenja praktične nastave, odnosno pekara, mesarska radionica, veterinarska ambulanta, laboratorija, staklenici... - istakao je Haneš.

Poljoprivredna školaPrema njegovim riječima, pokušaće se da u kontaktu sa Arhitektonsko-građevinskim fakultetom studenti daju prijedloge projekta škole, poslije čega bi Ministarstvo prosvjete i kulture RS trebalo da raspiše tender za izradu cjelokupne dokumentacije i izbor izvođača radova.

Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS rekli su da je gradnja Poljoprivredne škole u Banjaluci među planiranim investicionim ulaganjima u 2010. godini.

- Vrijednost tog projekta je oko 13 miliona maraka i njegova realizacija će početi kada za to budu obezbijeđena potrebna sredstva. Planira se da školu zajednički grade Vlada RS i grad Banjaluka, a apliciraće se i za finansijska sredstva iz IPA fondova - rekla je službenik za odnose s javnošću Ministarstva prosvjete i kulture RS Branka Rogač.

Poljoprivredna škola u Banjaluci postoji od 1923. godine i kao takva najstarija je u BiH.

- Ranije je bila smještena s desne strane Vrbasa, a 1929. godine je napravljen objekat gdje je trenutno smještena - pojasnio je Haneš.

On je dodao da trenutno nastavu u školi pohađa 750 učenika i da imaju 60 zaposlenih radnika od čega ih je 40 profesora.

- Učenike obrazujemo za veterinarske, poljoprivredne i prehrambene tehničare četvrtog stepena. Za obrazovanje trećeg stepena imamo odjeljenja za pekare, mesare i cjećar-vrtlare - rekao je Haneš.

Plastenike za potrebe praktične nastave učenici sami prave, a trenutno je na 700 kvadratnih metara pod folijom zasađena salata. Škola posjeduje i voćnjak sa 320 sadnica šljiva.

Novi smjerovi

- Za sljedeću školsku godinu planiramo da osnujemo kombinovano odjeljenje mesar-mljekar i voćar-vinogradar, a zatim vremenom da te smjerove razdvojimo. Pored toga ove godine formiraćemo zemljoradničku zadrugu, i oko toga smo već razgovarali sa Zemljoradničkim savezom RS koji će nam pomoći da to realizujemo - istakao je Edi Haneš.

(BLIN/mp)

ČITAJTE DEPO!


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook