Krajišnik, koji je u Haškom tribunalu osuđen na 20 godina zatvora, kako je za medije u RS-u saopštio njegov tim za odbranu, stekao je pravo da se obrati vijeću u Hagu za prijevremeno puštanje na slobodu.
- Momčilo Krajišnik, koji se od 3. aprila 2000. nalazi u zatvoru, prvo u Hagu, a sada u Belmaršu, u Engleskoj, stekao je to pravo prema engleskom zakonodavstvu- stoji u saopštenju njegovog tima za odbranu.
- Uz zahtjev za prijevremenu slobodu, Krajišnik treba da predoči mišljenje vlasti zemlje u koju će se vratiti, kako će na javno mnjenje i političku situaciju djelovati njegov povratak iz zatvora. Pošto Krajišnik želi da se vrati na Pale, odlučio je da se u vezi sa tim pitanjem obrati svim nivoima vlasti u BiH- navodi njegov tim odbrane.
Krajišnik će, pored predstavnika vlasti, obratiti i političkim partijama odnosno strankama, čiji su predstavnici u vlasti kojoj se obraća, kao i određenom broju ličnosti i udruženja.
- Krajišnik želi da dobije odgovore na pitanja da li ta ličnost ili partija, stranka odnosno organizacija u kojoj je član zna za neki zločin koji je on počinio, osim onih za koje je osuđen pravosnažnom presudom, da li zna za neko pozitivno djelo koje je Krajišnik učinio tokom rata, te da li bi njegov prijevremeni izlazak pogoršao ili poboljšao političku situaciju u opštini, odnosno RS i BiH ili ne bi značajno uticao ni pozitivno ni negativno- saopšteno je.
Tim za odbranu Momčila Krajišnika saopštava da će se Krajišnik obratiti predsjedniku RS-a, predsjednicima Narodne skupštine RS, Vlade RS-a, Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara i Parlamentu BiH, te svim parlamentarnim strankama, kao i Opštini Pale, Gradu Istočno Sarajevo, udruženjima Srpsko građansko vijeće BiH - Mirko Pejanović i Demokratska inicijativa sarajevskih Srba - Jovo Janjić.
Krajišnik će se obratiti i Muhamedu Filipoviću, Muhamedu Čengiću, Naimu Kadiću, Bakiru Izetbegoviću, Rasimu Kadiću, Fahriji Karkinu, Juri Pelivanu, Martinu Ragužu, Stjepanu Kljujiću, Niki Staniću, Ivi Komšiću i Jakobu Finciju.
Tim za odbranu takođe se nada, kako se navodi, da će upitani postupiti po savjesti i odgovoriti iskreno i najavljuju da će svi pribavljeni odgovori biti dostupni javnosti.
Krajišnik je proglašen krivim, kao član udruženog zločinačkog poduhvata, za deportaciju i progon civilnog stanovništva koja su učinila druga lica 1992. godine u devet opština: Trnovu, Sokocu, Bratuncu, Zvorniku, Bijeljini, Banjaluci, Prnjavoru, Sanskom Mostu i Bosanskoj Krupi.
KACIN: KRAJIŠNIK NIJE PROBLEM, PROBLEM SU MLADIĆ I HADŽIĆ
Sticanje uslova za prijevremeno puštanje Momčila Krajišnika na slobodu mene ne zanima. Ono što me zanima je kako što prije uhapsiti Ratka Mladića i Gorana Hadžića i kako ih što prije izvesti pred Sud u Hagu, suditi im i osuditi ih, prokomentarisa je danas u Sarajevu informaciju o mogućnosti da Momčilo Krajišnik bude prijevremeno pušten na slobodu član Evropskog parlamenta Jelko Kacin.
- Krajišnik i Biljana Plavšić nisu dio problema. Oni su izašli pred Sud i odsjedili veliki dio te kazne i mislim da je to stvar koju jednostavno treba prepustiti pravnoj državi- kazao je Kacin.
Dodao je da smatra da "ukoliko nakon svega što su napravili Krajišnik i Plavšić žele doći u BiH, onda im to treba i omogućiti".
- Druga stvar su oni koji se još uvijek kriju. Njima treba suziti manevarski prostor i tu priču završiti. Srbija mora okončati suradnju s Hagom upravo isporučenjem Mladića i Hadžića- istakao je Kacin.
Pojasnio je bi suđenje zločincima Mladićevog i Hadžićevog kalibra, u bilo kojoj zemlji zapadnog Balkana prouzrokovalo mnogo gnjeva te otvorilo mnogo ratnih rana.
- Zato je najbolje da se taj proces provede van zapadnog Balkana- zaključio je Kacin.
(FENA, BLIN/mp)
ČITAJTE DEPO!
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook