Odgovor je to Suda, nakon što je ovo tužiteljstvo uputilo spis, koji se odnosi na ubistvo Turajlića, te zatražilo ocjenu složenosti, cijeneći da se radi o predmetu koji bi trebao biti procesuiran u Sudu BiH, saznaje Fena u Kantonalnom tužiteljstvu.
Međutim, Vijeće Suda BiH ocijenilo je da okolnosti ovog slučaja, koje su poznate u ovoj fazi postupka, ne upućuju na zaključak da se radi o složenom predmetu koji bi trebalo procesuirati u ovom sudu, te da nisu ispunjeni uvjeti za donošenje odluke o preuzimanju.
U Odluci Suda se, između ostalog, navodi "da to što je oštećeni u vrijeme izvršenja krivičnog djela obnašao političku funkciju, prema Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina, ne predstavlja razlog za preuzimanje predmeta".
Podsjetimo, Hakija Turajlić ubijen je u "zaštićenom vozilu UN-a" 8. januara 1993. godine nadomak sarajevskog aerodroma, na punktu “Sijera 4″ (Kasindolska ulica), koji su držali pripadnici ondašnjih srpskih vojnih formacija.
Oklopno vozilo UNPROFOR-a, kojim se Turajlić vraćao sa sastanka na aerodromu, zaustavila je srpska vojska i nakon što su pripadnici francuskog UNPROFOR-a otvorili vrata transportera jedan od vojnika je ispalio rafal u Turajlića.
Kantonalno tužiteljstvo Sarajevu podiglo je 1998. godine optužnicu protiv Gorana Vasića zbog ratnog zločina, kojom se teretio i za ubistvo Hakije Turajlića, ali je nakon suđenja, a usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbi za taj zločin.
(Fena/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook