Bukti rat za prevlast u srpsko-crnogorskom podzemlju

Dok mafijaši likvidiraju jedni druge, građani u strahu za svoju sigurnost

Hronika24.02.15, 08:49h

Dok mafijaši likvidiraju jedni druge, građani u strahu za svoju sigurnost
Unutarmafijaški obračun bukti u Srbiji i Crnoj Gori, smatraju sagovornici RSE, i kao primjer za tvrdnju o previranjima u podzemlju navode nedavno ubistvo u Beogradu. Dok su javnost i građani u najvećim gradovima dvije države zabrinuti, srpska policija saopštava da je ukupna bezbjednost dobra

 


Goran Radoman, tridesetsedmogodišnjak iz Crne Gore, ubijen je u Novom Beogradu hicima iz oružja sa prigušivačem. Nepoznati napadač, u podzemnoj garaži zgrade u kojoj je Radoman živio, ispalio je rafal iz automatskog oružja oko jedan sat poslije ponoći dok je žrtva izlazila iz automobila.


Profesionalno ubistvo, kaže za RSE Zlatko Nikolić, iz beogradskog Instituta za kriminološka istraživanja, ’sačekuša’ tipična za mafijaška razračunavanja.


„Mislim da je taj obračun vezan za događanja u Crnoj Gori. Pretpostavljam da se ubistvo desilo ovdje jer se on preselio u Beograd vjerovatno bježeći i sklanjajući se u ovaj grad. Čime se bavio to ne znam, ali dosta govori i to da je živio u penthausu i vozio blindirani auto... A to da li je on Šarićev čovjek ili ne, to su samo nagađanja“, ističe Nikolić.


Gorana Radomana štampa povezuje sa jednim od kotorskih narko klanova koji je, navodno, poslije hapšenja Darka Šarića, u Beogradu optuženog za šverc kokaina, preuzeo poslove distribucije narkotika iz Latinske Amerike. Dio medija spekuliše da su obračuni počeli kada je nedavno nestalo tristo kilograma kokaina, vrijednog petnaest miliona eura, dopremljenih u Španiju.


Uvertira za likvidaciju u Beogradu, smatra novinar lista Blic Vuk Cvijić, samo dvanaest sati ranije bila je u Podgorici, gdje je eksplozivom raznijet automobil jednog Radomanovog prijatelja.


“Očito je da je u pitanju sukob kriminalnih grupa koje djeluju i u Srbiji i u Crnoj Gori. To su iste grupe. U takvim stvarima najčešće se radi o borbi za moć, za teritoriju, za trgovinu drogom... Onda se nasilje jednostavno preliva iz jedne u drugu državu. Te grupe i njihove aktivnosti protežu se mnogo dalje od centara iz kojih su potekle. Recimo, za Šarića znamo da je počeo iz Pljevalja pa evo dokle je dogurao”, kaže Cvijić.


U pisanjima o poslovima sa one strane zakona, beogradska štampa, koja često prenosi saznanja pozivajući se na izvore iz policijskih krugova, ističe da je Radoman, kada se prije izvjesnog vremena sa Cetinja doselio u Beograd, veoma vodio računa o svojoj bezbjednosti. Stambena zgrada u kojoj je živio bila je pod video nadzorom, ali nezvanične informacije iz istrage govore da je ubica prije napada onesposobio kamere u garaži. Ova likvidacija, uz seriju brutalnih ubistava u Beogradu nevezanih za organizovani kriminal, unijela je dozu straha u svakodnevni život Beograđana.


Nebojša Stefanović, ministar policije, tvrdi da je više ubistava bilo 2006. i 2007. godine, ali da su sadašnja izazvala veću pažnju medija.


“Ukupna bezbjednost građana u ovoj zemlji je dobra. Ako me pitate da li se dešavaju krivična djela, reći ću vam - da. Nisam zadovoljan što ne možemo da spriječimo svako krivično djelo. Ali to je apsolutno nemoguće”, tvrdi Stefanović.


Iznoseći detalje o ubistvu Radomana, mediji navode da je bio blizak Draganu Dudiću Fricu, Kotoraninu koji je slovio za važnog čovjeka u poslovima Darka Šarića. Suđenje ovom Pljevljaku nedavno je ponovo dospjelo u žižu javnosti nakon što je na njemu bilo riječi o sastanku Dudića sa predstavnicima srpskih bezbjednosnih službi na Jelovoj Gori na kom se navodno razgovaralo o njegovoj eventualnoj saradnji u procesu protiv Šarića. Poslije nešto više od mjesec dana, krajem maja 2010, Dragan Dudić ubijen je u Crnoj Gori.


Zoran Mijatović, bivši zamjenik načelnika srpske Državne bezbjednosti, kaže za RSE da sve podsjeća na devedesete.


“Broj raznih sačekuša i ubistava odaje utisak da se ništa nije promijenilo. Kada je u pitanju i Srbija i Crna Gora, kriminalno tržište se nije pomjerilo. Međusobna povezanost svakako postoji. Borba protiv kriminalnih klanova samo je započeta ali nije uspešno okončana. Do napretka može da dođe samo pod uslovom da se slučajevi ne politizuju. Tek kada prve presude budu postale pravosnažne možemo govoriti o tome", smatra Mijatović.


Najveći ulov srpskog pravosuđa u borbi protiv trgovine drogom je suđenje Darku Šariću, dok je Dragoslav Kosmajac, kog je premijer Aleksandar Vučić naveo kao najvećeg narko dilera u državi, optužen za utaju poreza. Od aprila 2014. u Specijalnom sudu u Beogradu traje objedinjeno suđenje Šarićevoj grupi po šest optužnica zbog šverca više od 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu.

(Radio Slobodna Evropa, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook