Zahvaljujem se našim domaćinima na sazivanju ovog izuzetnog Samita na kojem pokušavamo prvo razumjeti, a potom se efikasno i efektivno boriti sa korijenima uzroka današnje globalne nestabilnosti: nepravdom, siromaštvom i nedostatkom odgovarajućeg obrazovanja.
To je razlog zašto sa optimizmom gledam na našu zajedničku misiju. Cjelovite, sveobuhvatne strategije koje počinjemo da pravimo integrirajući društvene, ekonomske, obrazovne i političke ciljeve i alate, kao i sve činioce naših društava, su jasan znak nade.
![]() |
Danas je dan u kojem jasno pokazujemo da smo ujedinjeni u različitostima, ujedinjeni u zajedničkom cilju — putu ka društvima zajedničkih vrijednosti.
Dozvolite mi da ukratko iskoristim bosanskohercegovački primjer kao jednu od zajedničkih platformi za razumijevanje i kretanje ka društvima zajedničkih vrijednost.
Ove godine se približavamo dvadesetogodišnjoj obljetnici Srebrenice kada su ljudi ubijani zato što su bili evropljani, ali muslimani, koji su željeli živjeti u demokratiji i civilnom društvu.
Tom činu se sudi u Hagu kao posljednjem činu genocida u dvadesetom vijeku.
Neki od lidera, kojima se sudi u Hagu, u to doba, govorili su da oni sve to rade da bi spasili kršćanstvo od muslimana u Evropi. Danas svi znamo da to nije bio rat između religija nego sukob između različitih vizija: društva zajedničkih vrijednosti na jednoj i segregiranih društava na drugoj strani.
Zločinci tog vremena i današnji nasilni ekstremisti su samo dvije jednake strane istog novčića.
Američka administracija, prije 20 godina, je predvodila veliku koaliciju ujedinjene međunarodne zajednice: da zaustavi rat, da kazni ratne zločince i da otvori proces izgradnje države u kojoj će muslimani, kršćani, jevreji i ostali, kao stotinama godina prije, živjeti zajedno u Bosni i Hercegovini i integrisati se kroz euroatlantski put ka društvima zajedničkih vrijednosti. U Bosni i Hercegovini kao i u širem regionu.
Od tada su tri vojske, u procesu koji su vodile SAD, integrirane u jedinstvene oružane snage. Oružane snage čiji vojnici danas ujedinjeni rame uz rame učestvuju u mirovnim misijama u različitim dijelovima svijeta.
Ono što još uvijek nismo dostigli je reforma podijeljenog obrazovnog sistema u kojem se “uče” djeca za tri vojske.
Ono sto još nismo dostigli su društva zajedničkih vrijednosti, i obrazovni sistem na tim principima, kao jedinom putu ka samoodrživoj i prosperitetnoj budućnosti.
Ova činjenica nažalost danas se ne odnosi samo na moju zemlji i region već i na mnoga mjesta širom svijeta.
Zato se trebamo suočiti sa zajedničkim iskustvima i koristiti najteže naučne lekcije - od Srebrenice 1995, New Yorka 2001, Kolumbije 2001, Madrida 2004, Islamabada 2009 i do današnjih ISIL brutalnih zločina.
Moj zaključak je jednostavan: radikalizam i nasilni ekstremizam počinju tamo gdje se društva zajedničkih vrijednosti zaustavljaju. I obratno. Radikalizam i nasilni ekstremizam se zaustavlja tamo gdje društva zajedničkih vrijednosti počinju, pa potom mirno i odlučno idu naprijed.
Da bih ovo jasno potcrtao, citiraću velikog promotora društva zajedničkih vrijednosti, Billa Clintona, čovjeka koji je predvodio međunarodnu koaliciju u zaustavljanju ratova na Balkanu i Bosni i Hercegovini — ne dozvolivši da pristanemo na sukob civilizacija i religija.
“Mi jednostavno nemamo druge alternative. Mi ćemo ili naučiti da živimo zajedno i da se poštujemo — da se ne definiramo uzajamno kroz negativno određivanje dok istovremeno slavimo naše različitosti, ili smo jednostavno gotovi.”
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook