Dvije sukobljene vlade, parlamenti, premijeri i vojne snage tvrde da su upravo oni ti koju vladaju. S jedne strane islamistička koalicija ”Libijske zore” u Tripoliju,a s druge frakcija međunarodno priznatog Dostojanstva stacioniranog u Tobruku i Badiji.
Ostatak države svojataju stotine međusobno suprotstavljenih policija.Naftna proizvodnja u rapidno pada, novca ima sve manje, državna administracija i usluge su pred kolapsom.
Institucije se nisu razvile, a policijske frakcije, njih ko zna više koliko koje su se borile protiv Gadafija, nisu se raspale. Ekstremni islamistički borci povezani s plemenskim vođama i snagama iz Misrate, ujedinili su se pod zastavom Zore, porazili rivale na zapadu Libije i preuzeli Tripoli.
S druge strane su Tobruk i Dostojanstvo. Njima dominira kontroverzni penzionisani general i bivši Gadafijev vojni drug Khalifa Haftar, koji je sebi za cilj dao borbu s esktremizom. Vlada koju podržava drugi parlament, Zastupnički dom, sa sjedištem u Tobruku na istoku Libije, stala je iza Haftara. Njih podupiru Egipat i UAE, protivnici Muslimanske braće, koju podržava Katar.
Na terenu koji ne kontrplišu jedinstvene vojne ili sigurnosne snage, širi se terorizam i ekstremizam.
Predsjednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi pozvao je jučer UN da donese rezoluciju koja bi međunarodnoj koaliciji dala mandat za intervenciju u Libiji, gdje su egipatski avioni već bombardirali položaje ISIL-a nakon što je on pogubio 21 Egipćanina.
”Nema drugog izbora, uzevši u ozbir sporazum između libijskog naroda i vlade i toga da su nas pozvali da poduzmemo akciju”,tvrdi Sisi.
Ciljevi su bili kampovi ISIL-a, skladišta oružja i kampovi za obuku.
(bhrt.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook