Samostalnost pod svaku cijenu

Znate li kojih deset evropskih teritorija silno želi otcijepljenje?

Hronika09.02.15, 15:52h

Znate li kojih deset evropskih teritorija silno želi otcijepljenje?
Danas na svijetu ima zaista puno država. Teško ih je prebrojati jer svaka karta ima prikazan drugačiji broj. Svake godine niknu nove države, a onda se za par godina spajaju i tako u nedogled. Mi vam danas predstavljamo wannabe države, odnosno one koje se pošto poto žele odcijepiti od matice.

 

10. Galicija
Galicija je španjolska autonomna zajednica smještena na krajnjem sjeverozapadu Pirenejskog poluotoka. Glavni grad je Santiago de Compostela. Galicija je priznata kao povijesna nacija u svom Statutu autonomije iz 1981. godine.

 

9. Alandski otoci
Ovo je otočje u Finskoj, smješteno između Baltičkog mora i Botničkog zaljeva. Otoci čine autonomnu i demilitariziranu pokrajinu u Finskoj, s glavnim gradom Mariehamnom. Jeste li ikada čuli za njih?


8. Farski otoci
Farski ili Ovčji otoci su otočna skupina u sjevernom Atlantiku između Škotske, Norveške i Islanda. Od 1948. godine autonomna su regija Danske s nadležnošću u svim područjima, osim obrane i vanjskih poslova. Imaju nogometnu reprezentaciju u kvalifikacijama!

 

7. Korzika
Svi ste čuli za ovaj otok poznat po dobrim plažama i još boljoj zabavi za mlade. To je četvrti po veličini otok u Sredozemnom moru i francuska pokrajina, koja se sastoji od dva departmana. Korzika po zakonu ima nešto veću neovisnost od ostalih regija Francuske.

 

6. Sardinija
Još jedan otok u Sredozemlju, nalazi se sa zapadne strane Italije te je s površinom od čak 25.090 km2 drugi otok po veličini u sredozemnom moru. Još 948. je godine Sardinija postala autonomna pokrajina s regionalnom skupštinom.


5. Pridnjestrovska Moldavska Republika
Pridnjestrovlje je dio teritorija Moldavije smješteno uz lijevu obalu Dnjestra, koja je na mjestima široka svega 15 km. Područje je većinom naseljeno Rusima i Ukrajincima. Vlast na ovom području obnaša samoproglašena Pridnjestrovska Moldavska Republika proglašena 2. septembra 1990. godine.

 

4. Južni Tirol
Regija Južni Tirol bila je dio Austro-Ugarske do talijanske aneksije 1919. godine. Ova autonomna regija graniči s Austrijom na sjeveru, kao i s talijanskim regijama Lombardijom na zapadu i Veneto na jugu.

 

3. Venecija
Svi znamo da je Venecija nekada bila jedna od najmoćnijih država na svijetu koja se protezala čak do Dubrovnika. I danas se mnogi bore da Venecija postane samostalna i da se odvoji od RIma. Ovaj pokret se naziva "Independenca Veneta", a čak 70% Venecijanaca želi neovisnost.


2. Sjeverni Cipar
Turska Republika Sjeverni Cipar je de facto država, priznata samo od Turske, koja zauzima sjevernu trećinu otoka Cipra. Kopnenu granicu dijeli s međunarodno priznatom državom - Republikom Cipar.

 

1. Baskija
Baskija ili Euskadi, španjolska je autonomna zajednica. Dio je većeg teritorija koji nazivamo također Baskija i u kojem prebivaju ili su u prošlosti prebivali Baski. Smještena je na krajnjem sjeveru Španjolske, na obali Atlantskog oceana, a na sjeveru graniči s Francuskom. Ima ukupnu površinu od 7.234 km² te 2.124.846 stanovnika, a glavni je grad Vitoria-Gasteiz, u provinciji Álava

 

(punkufer.dnevnik.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook