Također, zaključili su da je ICMP-e nedavno objavio Izvještaj o pregledu stanja u BiH, kojim se opisuje dvadesetogodišnji rad na pitanjima nestalih osoba u BiH, korisna platforma za dalji dijalog o ovom pitanju, zasnovan na dokumentiranim činjenicama.
- Vlasti BiH su već poduzele nekoliko važnih koraka. Instituciona infrastruktura - BiH Zakon o nestalim osobama, je na snazi, a i Institut za nestale osobe je na raspolaganju - izjavio je danas u Brčkom Matthew Holliday, šef ICMP-evog Programa za zapadni Balkan.
U ICMP-u su uvjereni da institucije sada mogu da koriste njihovu stučnost i nadležnost za pomoć porodicama nestalih osoba.
Milja Mitrović iz Udruženja nestalih osoba Bijeljina i Udruženja nestalih osoba Republike Srpske smatra da ICMP bez bilo kakve diskriminacije pristupa problemu nestalih osoba u Bosni i Hercegovini.
Na tribinama je istaknuto da BiH mora ostati aktivna u procesu pronalaženja preostalih 8.000 osoba nestalih u sukobu tako što će osnažiti svoje institucije, među njima Institut za nestale osobe i Tužilaštvo BiH, i osigurati njihovu uključenost u rješavanje pitanja nestalih.
Također, naglašeno je da BiH treba istražiti nove mogućnosti pronalaženja grobnica, uključujući upotrebu zračnih i satelitskih snimaka, te nastaviti započete aktivnosti sistematskog pregleda stanja u mrtvačnicama u BiH kao prioritet.
Potrebno je i da udruženja porodica nestalih osoba nastave lobirati za svoje pravo na istinu i pravdu, a posebno je važno da nastave održavanje godišnje regionalne konferencije, kako bi zagovarali svoja prava i osigurali održiv napredak u budućnosti.
Tribine na kojim će se raspravljati o narednim koracima prema pronalaženju nestalih osoba, održat će se i u Sarajevu 10. februara, u Mostaru 12. februara i u Banjoj Luci 17. februara, saopćeno je iz ICMP-a.
(Fena/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook