U odbranu Ratka Mladića, optuženog za genocid nad nesrbima, danas je pred sudom u Haagu svjedočio bosanski Hrvat Davor Kolenda.
Kolenda, koji je tokom rata u BiH bio zvaničnik Hrvatskog vijeća obrane u Travniku, je svjedočio da je Vojska Republike Srpske, u ljeto 1993., pružila pomoć hiljadama hrvatskih boraca i civila, dozvolivši im da se, tokom sukoba bosanskih Muslimana i Hrvata, evakuiraju preko teritorije pod srpskom kontrolom.
Po Kolendinim riječima, Unprofor je prethodno odbio da omogući evakuaciju. Poslije pregovora sa Srbima, u kojima je svjedok učestvovao, hrvatsko stanovništvo i borci bili su evakuirani preko planine Vlašić.
Svjedok je izjavio da je 800 vojnika HVO-a zatim bilo smješteno u zarobljenički logor VRS na Manjači, ali iz "humanitarnih razloga", i da tamo nije bilo zločina ili lošeg postupanja prema njima.
Mladićeva odbrana time je pobijala suprotnu tvrdnju vještaka tužilaštva Ewana Browna.
Dok ga je unakrsno ispitivao tužilac, Kolenda je potvrdio da su Srbi pomoć Hrvatima iskoristili u propagandne svrhe. "Nama je trebala pomoć u evakuaciji, a Srbi su to upotrijebili u propagandne svrhe, kako bi svijetu objasnili da poštuju međunarodne konvencije".
Svjedok je, međutim, naznačio i da je "taj tretman na Manjači, u odnosu na uvjete koji su vladali 1993., bio korektan".
Kolenda je potvrdio da je, s druge strane, na Manjači uložio protest upravi logora "zbog cjelodnevnog maltretiranja", koje je smatrao "protivnim međunarodnim konvencijama".
Opisao je da su hrvatski "bojovnici", po velikoj vrućini, bili izvedeni iz hangara, kako bi pred kamerama srpske televizije "ponavljali jednu izjavu".
-Izjavu da smo zarobljenici VRS i da je Bosna srpska kao što je Moskva ruska... To je bilo ponižavajuće, pogotovo zato što mi nismo bili vojni zarobljenici, nego smo tražili pomoć - rekao je on.
O iseljavanju Bošnjaka iz u općine Bosanski Novi, danas je svjedočio Radomir Pašić, koji je bio predsjednik lokalnog kriznog štaba.
Suđenje generalu Mladiću bit će nastavljeno sutra. Mladić (72) optužen je za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u sedam općina imao razmjere genocida, teroriziranje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992.-95., prenosi B92.
(Fena/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook