Foto / 73. godišnjica Igmanskog marša

Stopama partizana: Nekoliko stotina antifašista pješačilo od Hadžića do Igmana

Hronika24.01.15, 15:03h

Stopama partizana: Nekoliko stotina antifašista pješačilo od Hadžića do Igmana
Šest stotina antifašista danas je pješačilo od Hadžića do Velikog polja na Igmanu u znak sjećanja na 73. godišnjicu čuvenog Igmanskog marša, jednog od najvažnijih partizanskih pohoda na prostorima bivše Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu, javlja Anadolu Agency (AA).

 

 

 

Nakon dolaska blizu 600 učesnika marša, delegacije boračkih udruženja iz Beograda, Užica, Bajine Bašte, Makarske, zatim delegacije iz Slovenije, delegacija SABNOR-a Kantona Sarajevo, položile su vijence i cvijeće na  spomen obilježju pripadnicima Prve proleterske brigade koja je 28. januara 1942. godine, krećući se prema slobodnoj teritoriji u Foči, stigla do ovog mjesta na planini Igman.

 

Učesnici "Igmanskog marša" su jutros uz zvuke partizanskih pjesama, zastave bivše Jugoslavije, slike Josipa Broza Tita i transparente s porukom "Druže Tito mi ti se kunemo", kao i zastave SUBNOR-a i državne zastave BiH, iz mjesta Hadžići kod Sarajeva pješice krenuli ka Velikom polju na Igmanu.

 

mars-antifasista-igman-1

 

U maršu su učestvovali ljudi iz raznih krajeva BiH i susjednih zemalja, pripadnici svih generacija, od najmlađih, tinejdžera, omladinaca, do najstarijih antifašista. Jutros su, prije polaska, na spomenik na Brezovači položili vijence i cvijeće te su minutom šutnje i učenjem Fatihe odali počast borcima-partizanima poginulim u Drugom svjetskom ratu koji su pokopani na tom mjestu. 

 

Prema riječima organizatora, mnogo učesnika je do Igmana došlo autobusima jer zbog starosti ili bolesti nisu u stanju učestvovati u maršu.

 

Predsjednik SABNOR-a Kantona Sarajevo Ibrahim Čomić kazao je da današnjem obilježavanju na Igmanu prisustvuje nekoliko hiljada građana iz svih zemalja regije i šire.

 

Sejdo Kadušić je iz Tešnja na Igman došao sa još 70- tak građana. 

 

"Meni je prvi put da učestvujem, ali nekima nije. Ovo je zagrijavanje, nismo se umorili", kazao je Kadušić.

 

mars-antifasista-igman-3

 

Benjamin Sokol iz Sarajeva jedan je od najmlađih učesnika marša. Ovaj 17-godišnjak za AA je kazao da u Igmanskom maršu učestvuje već treći put.

 

"Lijepo nam je, družimo se i obilježavamo historiju. Ako mi zaboravimo historiju neko drugi neće pa će nam se ponoviti. Moja generacija jako malo zna o historijskiim događajima. Jedino oni koji imaju dede i nane mogu im prenijeti neku svoju stranu priče", kazao je Sokol.

 

Rado Jevčić (57) je došao iz Slovenije kako bi prvi put učestvovao u Igmanskom maršu.

 

"Mi se svi slažemo i obilježavamo sve ovakve događaje. O Igmanskom maršu u Sloveniji se zna mnogo jer su i Slovenci učestvovali u njemu", kazao je Jevčić.

 

mars-antifasista-igman-4

 

Obilježavanje Igmanskog marša organizira Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata (SABNOR) Kantona Sarajevo u saradnji s Udruženjem antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata (ABNOR) Hadžići.

 

Igmanski marš izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći od minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske brigade pješačilo je 17 sati.  Pripadnici Prve proleterske brigade su na Romaniji bili opkoljeni jakim njemačkim snagama. Štab Brigade donio je odluku o izvršenju opasnog, ali jedino mogućeg pokreta. Sudionici marša prošli su pokraj Sarajeva i preko Igmana izvršili pokret ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.

(Anadolija/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook