Besana noć iza stanovnika poplavljenih sarajevskih naselja

Veliki dio Ilidže i dalje pod vodom: Strahuje se od zaraze i bolesti

Hronika20.01.15, 09:01h

Veliki dio Ilidže i dalje pod vodom: Strahuje se od zaraze i bolesti
Stanovnici okupljeni iznad svojih kuća nemoćno gledaju kako propada imovina u koju su uložili sve što su imali. Mahom su to porodice iz Podrinja, koje su željele početi život ispočetka, nakon što su u ratu sve izgubile, ali priroda i ljudski nemar i nerad im to ne dozvoljavaju.

 

Kiša umjerenog intenziteta koja pada od nedjelje bila je dovoljna da poplavi veliki dio sarajevske općine Ilidža. U noći sa nedjelje na ponedjeljak, pripadnici Civilne zaštite evakuisali su Behku Zebo, koja je bila ugrožena vodom u Rakovičkoj cesti, iza pilane Hiulio.

 

Propada imovina

 

- Izlile su se rijeke Bosna i Zujevina i trenutno su ugrožena područja u MZ-u Osjek: Karamušići, Bratunačka cesta i Osječki put. Ugroženo je područje Poljoprivrednog dobra u MZ-u Stup, gdje je prvi red kuća u Ulici bregovi poplavljen. Zatvorena je putna komunikacija Otes - Pejton. Ekipe CZ-a su na terenu i obavljaju poslove iz svoje nadležnosti, saznali smo u Općini Ilidža.

 

Međutim, stanovnici Hendekuše negiraju da je Civilna zaštita išta uradila do jučer popodne. Stanovnici okupljeni iznad svojih kuća nemoćno gledaju kako propada imovina u koju su uložili sve što su imali. Mahom su to porodice iz Podrinja, koje su željele početi život ispočetka, nakon što su u ratu sve izgubile, ali priroda i ljudski nemar i nerad im to ne dozvoljavaju.

 

- Istina je da nemam dozvolu za kuću, kao ni većina stanovnika ovdje, ali kada smo počeli graditi zašto nas niko nije upozorio o kakvom tlu je riječ? Niko nam nije ništa rekao, nego su nas pustili da kupimo zemlju, platimo Općini porez i napravimo kuće, priča nam Almir Šećerbegović i naglašava kako bi se, ipak, moglo puno toga uraditi, kada bi neko htio raditi svoj posao.

 

Stanovnici Hendekuše ističu kako je još veći problem nastupio nakon izgradnje autoputa, kada je zemlja zatvorila brojne odvode i suzila korita rijeka.


- Prošli su ljeto i zima a da nijedan bager nije uradio ništa u koritima rijeka. Jedan ili dva nasipa, koja spominju kao rješenje, ne bi mogla napraviti ništa pred ovolikom količinom vode. Najgore je što svaka ova kuća, a ima ih desetine, ima svoju septičku jamu. Najviše nas je strah zaraze i bolesti, ističe Šećerbegović.

 

Besana noć

 

Ništa bolja situacija nije ni u Gladnom Polju, Vlakovu, ali i Bojniku. Građani, nakon neprospavane noći kivni su na sve, Općinu, Civilnu zaštitu, Autoceste FBiH... Kažu, padale su kiše i ranije, ali nikada nije dolazilo do ovakvih problema.

 

- Od 1974. godine živim ovdje i nikada se nismo suočavali sa poplavama. Nije ovo nikakvo nevrijeme, niti su velike količine padavina u pitanju. Sam Bog zna šta se ovo dešava. Svake godine dva-tri puta je naša imovina pod vodom, a to nikoga ne zanima, ogorčeni su članovi porodice Brkić, koja je u maju prošle godine izgubila oko 100 komada pilića, a evo i ove godine im voda prijeti.

 

Ispred stanovnika ilidžanskih naselja je još jedna besana noć. Iz časa u čas nivo vode raste, a prema njihovim iskustvima, voda najbrže nadolazi nakon prestanka padavina.

 

(Oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook