Bivši specijalni agent američkog Federalnog istražnog biroa (FBI), koji je ostao bez posla 2008. godine, ispričao je za “Newsweek kako su otmičari aviona kojima su 11. septembra izvršili terorističke napade u New Yorku uspjeli u naumu zahvaljujući propustima u radu FBI i CIA.
Mark Rossini tvrdi da ga je CIA spriječila da prenese FBI informaciju da su u SAD 2000. godine ušla dvojica poznatih terorista, koji će kasnije izvršiti napade na Svjetski trgovinski centar.
Prema vladinom izvještaju o događajima 11. septembra, odgovornost za teroristički napad, u kome je 2001. ubijeno oko 3.000 ljudi, djelimično se pripisuje neodređenim “propustima obavještajnih službi” i ne precizira se zašto CIA nije prenijela FBI ključne informacije o otmičarima koje su mogle da pomognu da se spriječe napadi.
Ćutao po direktivi
Rossini kaže da je poslije 11. septembra, kada su ga kongresni istražitelji ispitivali o njegovom radu sa odjeljenjem CIA za praćenje Bin Ladena, ćutao po direktivi CIA, baš kao i još jedan njegov kolega.
“Vladalo je uvjerenje da im ne treba vjerovati, da kongresni istražitelji pokušavaju to nekome da prikače, da hoće nekoga da strpaju u zatvor”, izjavio je Rossini za “Newsweek”.
“Rekli su da (istražitelji) nisu ovlašteni da znaju šta se događa na operativnom nivou... Kada su nas ispitivali, u prostoriji je bio jedan pripadnik CIA, koji nas je nadgledao.”
Progovorio tek poslije četiri godine
Rossini je tek 2004. izvijestio FBI šta se dogodilo. On kaže da se kaje što je postupio po naređenju CIA i što nije otišao u sjedište FBI i prenio informaciju da je u zemlju ušao Halid al Midar, koji će oteti jedan od aviona korištenih u napadu 11. septembra.
CIA je već izvjesno vrijeme tragala za Al Midarom, ali je tek u ljeto 2001, kada je izgubila trag za njim i drugim budućim otmičarem Navafom al Hazijem, izvijestila FBI da su oni u zemlji.
Rossini je istakao da je Al Midar bio “poznati terorista kojeg je CIA prati širom svijeta. On je tema nekoliko depeša, dolazi u Ameriku... a onda ga puštaju da izađe iz Amerike i ode u Jemen pošto mu se rodilo dijete. Poslije toga se ponovo vraća”.
Plan CIA je bio da regrutuje Al Midara i Al Hazmija, u skladu sa prijedlogom bivšeg savjetnika za borbu protiv terorizma Richarda A. Clarka, ali očigledno nisu uspjeli u tome. Nekoliko mjeseci nakon što je CIA izgubila trag za dvojicom terorista, dogodili su se napadi 11. septembra.
Za sada još ne postoji zvanično objašnjenje Sjedinjenih Država zašto su agenti CIA zabranili Rossiniju da prenese FBI informacije o Al Midaru i Al Hazmiju.
Četiri aviona koja su promijenila SAD
Najteži napad terorista na SAD dogodio se u utorak, 11. septembra 2001. godine. Prema zvaničnom izvještaju, 19 osoba u službi Al Kaide otelo je četiri američka aviona. Dva su udarila u Svjetski trgovinski centar na Manhattanu u New Yorku, po jedan u svaki soliter u 17 minuta razlike, ubrzo nakon čega su se oba solitera srušila. Treći avion je udario u Pentagon, glavno sjedište Ministarstva odbrane SAD u Washingtonu. Četvrti avion se srušio u ruralnom delu Pensilvanije 130 km istočno od Pittsbourgha nakon što su putnici pružili otpor otmičarima.
Od napada 11. septembra drastično su povećane mjere bezbjednosti na aerodromima širom SAD i svijeta, a događaj će ostati upamćen kao najbrutalniji udar terorista na Sjedinjene Države.
|
(Blic.rs, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook