Egzodus medicinskih radnika

Kolaps zdravstva u regiji: Iz BiH otišlo 600 ljekara, iz Hrvatske 800, a iz Srbije 500!

Hronika19.01.15, 15:53h

Kolaps zdravstva u regiji: Iz BiH otišlo 600 ljekara, iz Hrvatske 800, a iz Srbije 500!
Austrijski dnevnik Der Standard objavio je članak pod naslovom 'Bijeg liječnika ugrožava zdravstvene sisteme na Balkanu', u kojemu se ističe da je samo iz Bosne i Hercegvine emigriralo više od 600 ljekara te da se sa sličnim problemima susreću i zemlje u regiji

 

'Dok se u Austriji govori o nedostatku liječnika zbog nekoliko praznih mjesta, situacija u zemljama Balkana mnogo je ozbiljnija – hiljade liječnika odlaze u zapadnu Evropu', konstatira bečki Der Standard te navodi podatke iz Hrvatske: od novembra prošle godine državu je napustilo oko 800 liječnika, prema podacima Liječničke komore. 'To je prirodan proces', izjavila je Katarina Sekelj Kauzlarić iz Komore, ali podaci nisu ohrabrujući, s obzirom da je prosjek godina liječnika koji su otišli oko 40. Odlaze čak i vrhunski specijalisti, a svi zajedno govore da žele bolje plaće, mogućnost napredovanja i ostvarivanja karijere, najsuvremenije uređaje i radnu opremu, što u Hrvatskoj ne mogu očekivati.

 

U Bugarskoj pak 80 posto studenata medicine planira nakon diplome emigrirati na zapad EU-a, pokazala je anketa iz augusta prošle godine, a ako se u obzir uzme da je ta zemlja najsiromašnija članica EU-a, jasno je zašto odlaze mladi liječnici. U Srbiji je situacija slična (500 liječnika otišlo je u godinu dana u inozemstvo), kao i u 'siromašnoj Bosni i Hercegovini'; 'Prijeti nam kolaps zdravstvenog sustava', govori predsjednik sarajevske Liječničke komore Harun Drljević. Samo u prošloj godini oko 600 zdravstvenih radnika iz BiH otišlo je na rad u Njemačku, prema podacima zavoda za zapošljavanje.

 

Najviše ih se seli u Njemačku, Austriju i skandinavske zemlje, a dosad je najgore prošla Rumunija, koju je napustilo 2.500 liječnika te odavno ima značajan manjak liječnika u zdravstvenom sustavu.

 

Der Standard navodi da 20 hiljada liječnika u Hrvatskoj ima prosječnu plaću od 5200 kuna, odnosno nešto manje od 700 eura, a slično slabo plaćeni su liječnici i u BiH, Srbiji, Bugarskoj, pa i Rumuniji. Hrvatski zdravstveni sistem opisan je kao 'neatraktivan' jer se liječnicima komplicira i zarađivanje u privatnoj praksi.

 

Njemačke bolnice pak kao početnu plaću nude liječnicima 2200 eura neto.

 

(Tportal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook