Iako je ekonomija napredovala, taj napredak je mimoišao američku srednju klasu, izjavila je senatorka Elizabeth Warren, a čiju izjavu prenosi CNN.
Od procvata berze, smanjenjenja nezaposlenosti, ekonomskog rasta i niske inflacije koristi je imala samo odabrana manjina populacije.
"Ukupna slika ne govori nam dovoljno o tome šta se dešava na statusom desetina miliona Amerikanaca", izjavila je senatorka Warren. "Uprkos ovim optimističnim brojkama, američka srednja klasa je i dalje u dubokim problemima".
Govoreći na AFL-CIO (Američka unija sindikata) prvom Nacionalnom samitu o platama, ponovila je sumorne statistike o stagnaciji u rastu plata, koje su se u posljednje vrijeme pretvorile u njen svojevrsni bojni poklič. Warren, za koju se očekuje da bude protukandidat Hillary Clinton u utrci za nominaciju za demokratskog predsjedničkog kandidata, izgradila je svoju karijeru boreći se za zaštitu prava srednje klase i radnika u SAD.
"Reaganova 'trickle down' ekonomska teorija, koja polazi od pretpostavke da će od rastuće ekonomije imati koristi svi slojevi društva zaobišla je srednju klasu", izjavila je Warren obraćajući se okupljenim.
Od 1980., 90% Amerikanaca suočilo se sa nultom stopom rasta realnog dohotka.
"Prosječna porodica koja ne pripada uskom krugu prvih 10% danas zarađuje manje u odnosu na prethodnu generaciju", rekla je Warren, inače profesorica stečajnog prava na Harwardu, izabrana za senatorku 2012. godine.
Ovo su mjere za koje se ona zalaže:
• Podizanje minimalnog ličnog dohotka tako da niko ko ima zaposlenje u punom radnom vremenu neće živjeti u siromaštvu;
• Podržavati prava radnika za udruživanje prilikom pregovora sa poslodavcima;
• Poticati izrade zakona iz segmenta radnog prava sa ciljem plaćenog prekovremenog rada i penzija koje će biti finansirane u punom iznosu;
• Davanje jednake nadnice za jednake poslove;
• Zaštita socijalne sigurnosti, medicinske zaštite i penzija;
• Investiranje u izgradnju puteva, mostova, dalekovodnih mreža, edukaciji i istraživanju sa ciljem kreiranja radnih mjesta u kratkom roku i pomoć u kreiranju novih mogućnosti u dugom roku;
• Obezbjediti da svi Amerikanci i korporacije plaćaju fer udio u izgradnji zajedničke budućnosti;
• Obezbijediti trgovinske politike i politike oporezivanja sa ciljem jačanja američke ekonomije, rasta životnog standarda i kreiranja novih radnih mjesta.
Za većinu ovih principa zalagao se i predsjednik Obama kao i predstavnici Demokrata u kongresu. Međutim nakon što su Republikanci preuzeli većinu u oba doma na novembarskim izborima, malo je vjerovatno da će ove inicijative naići na odobravanje i podršku.
(Oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook