Ranjeno je još najmanje deset osoba, od kojih je pet u kritičnom stanu, pišu francuski mediji.
Kako navodi "Parisien", deset osoba je ubijeno u redakciji, koji su u vrijeme napada bili na kolegiju. Policija je navela da su među ubijenima dvojica policajaca.
Britanski "Guardian" piše da ima navoda da su nakon pucnjave napadači pobjegli automobilom u nepoznatom pravcu.
Prema izvještajima sa terena, napadači su iz zgrade pucali i ka policiji, a rupe od metaka se vide na jednim policijskim kolima, kao i na nekim od izloga obližnjih radnji.
Policija je odmah opkolila zgradu u 11. arondismanu, na licu mjesta je ministar policije Bernard Cazeneuve, a očekuje se i dolazak predsjednika Francoisa Hollandea i premijera Manuela Vallsa.
Hollande je sazvao hitan sastanak u svom kabinetu, a u Parizu je podignut najviši nivo uzbune.
- Dvojica ljudi s crnim kapuljačama su ušli u zgradu sa kalašnjikovima u rukama. Nekoliko minuta kasnije, čuli smo da je ispaljeno mnogo hitaca - rekao je za francusku TV jedan od svjedoka.
Vlada u Parizu je saopštila da je nivo uzbune zbog opasnosti od napada u Parizu povišen na najviši stepen, a bezbjednost je pojačana u svim hramovima, prodavnicama, sjedištima medija i u saobraćaju.
Kako pišu francuski mediji, napadači su imali i raketni bacač.
Napadači su se sukobili sa policjiom ispred zgrade, izbjegli policijsku blokadu i uspjeli da pobjegnu.
Rupe od metaka se vide na policijskim automobilima, kao i na nekim od izloga obližnjih radnji.
Očevici navode da su napadači vikali: "Osvetili smo Poslanika!"
Zaposleni u listu su se sklonili na krov zgrade i po kancelarijama.
List "Charli Hebdo" često je bio u centru pažnje svjetske javnosti zbog odluka uredništva da se bez mnogo zadrške ophode prema gorućim političkim temama, a više puta je imao policijsko osiguranje nakon prijetnji koje su stizale u redakciju zbog kontroverznih tekstova i karikatura.
Nedavno je list u štampanom izdanju objavio karikaturu lidera Islamske države Abu Bakra al Bagdadija, a ona je osvanula na njihovom Twitter nalogu samo 45 minuta prije napada uz poruku: "Uzgred, sve najbolje".
Uredništvo je tvrdilo da je branilo slobodu izražavanja i 2008. godine, kada su objavljene sporne karikature poslanika Muhameda jednog karikaturiste iz Danske, a slično se desilo i 2012. godine, kada su objavljenje četiri karikature Muhameda a.s.
U izdanju na čijoj su naslovnici bili natpis "Nedodirljivi 2" (inspirisano tada popularnim filmom) i karikatura muslimana u invalidskim kolicima kog gura ortodoksni Jevrejin, na dvije karikature poslanik Muhamed je prikazan nag.
U novembru 2011. godine zbog još jedne karikature poslanika Muhameda na redakciju je bačen molotovljev koktel, prenosi B92.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook