Uznemirujući sadržaj/ Treći dan potrage

Pronašli nestali avion AirAsia, morem plutaju tijela i prtljaga

Hronika30.12.14, 08:42h

Pronašli nestali avion AirAsia, morem plutaju tijela i prtljaga
U moru kod otoka Bornea zapaženi su ostaci te je potvrđeno da je riječ o dijelovima nestalog aviona AirAsie. Nedaleko od ostataka aviona našli su i tijela putnika

Ostaci uočeni u moru kod otoka Kalimantana pripadaju nestalom avionu AirAsie, potvrdio je za AFP glavni direktor indonezijske Agencije za civilno zrakoplovstvo Basarnas, Djoko Murjatmodjo.

 

Dodao je kako s 95 posto sigurnosti može reći da je riječ o dijelovima aviona. Nekoliko zapovjednika kazalo je kako su sigurni da su jedan od dijelova u moru vrata u slučaju nužde.

 

More je na toj lokaciji duboko između 25 i 30 metara pa će uz ronioce područje pregledavati i podvodna vozila.

 

air-asia-zrtva

 

Indonezijske vlasti u utorak ujutro objavile su kako su timovi uočili krhotine na moru na području gdje posljednji put zabilježen kontakt s nestalim avionom AirAsie. Uočili su nekoliko objekata kako plutaju nedaleko od otoka Bornea, u jednoj od zona na kojoj istražitelji traže avion. Indonezijski dužnosnici kazali su da je ovaj nalaz do sada najznačajniji te su poslali avion i brodove koji će prevesti ostatke kako bi ih stručnjaci pregledali.

IZVUČENO 40 TIJELA

 

Indonežanski spasilački radnici koji tragaju za nestalim avionom aviokompanije AirAsia, koji je prevozio 162 ljudi, izvukli su u utorak tijela i dijelove aviona kod obale Bornea, dok je rodbina nestalih putnika zaplakala nakon što je saznala za vijest.

 

Avion Airbus A320-200 izgubio je kontakt s kontrolom zračnog saobraćaja u nedjelju ujutru tokom lošeg vremena na letu od indonezijskog grada Surabaya do Singapura.

 

Mornarica je saopćila da je izvučeno 40 tijela.

 

Avion tek treba biti pronađen, a nije bilo riječi o mogućnosti da je bilo ko preživio.

 

Kako javlja Straits Times, posada aviona koja je uočila ostatke kazala je kako su zapazili i prtljagu, prsluke za spašavanje. Glasnogovornik zapovjednika mornarice kazao je kako su nedaleko od ostataka zapazili i tijela kako plutaju na površini mora.

 

Desetak velikih i više manjih bijelih i crvenih objekata zapaženo je oko deset kilometara od posljednje lokacije na kojoj je bio nestali avion, piše The Strait Times.  

 

- Provjeravamo jesu li bijeli i crveni objekti dijelovi aviona, no obzirom na veličinu i boju vrlo vjerovatno pripadaju nestalom Airbusu - rekao je Djoko Murjatmodjo, voditelj ministarstva prometa, prenosi Reuters.

 

- Ovo je najznačajniji nalaz, ali ništa ne možemo potvrditi dok ne završi istraga - rekao je glasnogovornik indonezijske agencije za spašavanje Yusuf Latif, prenosi BBC.

 

 

Potraga za avionom ušla je u treći dan. Područje pretrage spasitelji iz četiri države proširili su na 13 zona na kopnu i moru. Airbus A320-200 sa 162 putnika i članova posade nestao je u nedjelju dok je letio iz Surbaye u Indoneziji prema Singapuru.

 

Posljednji kontakt pilota s kontrolom zračne plovidbe zabilježen je kada je zatražio dozvolu da leti na većoj visini zbog nadolazeće oluje. Pomoć nije zatražio.

 

(24sata.hr DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook